Փաստաբանների պալատի նախագահն ընդունել է ի պաշտպանություն «Սասնա ծռերի» երթի մասնակիցներին
Հայաստանի Հանրապետության փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանն այսօր ընդունել է պալատի վարչական շենքի մոտ դերասանուհի Թամարա Հովհաննիսյանի գլխավորությամբ հավաքված քաղաքացիներին, հայտնում են ՀՀ Փաստաբանների պալատի մամուլի ծառայությունից:
Հավաքի կազմակերպիչ Թամարա Հովհաննիսյանի ներկայացմամբ՝ դեպի Փաստաբանների պալատ երթը կրում էր հուլիսի 17-ի դեպքերից հետո ազատազրկման վայրերում գտնվողների իրավունքների պաշտպանության հարցում փաստաբաններին քաղաքացիական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակ:
Պալատի Մեծ դահլիճում ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահը տեղեկացրել է, որ մեծաթիվ փաստաբաններ են ներգրավված վերջին իրադարձությունների հետ կապված քրեական գործերով և միայն հանրային պաշտպանի գրասենյակի կողմից անվճար իրավաբանական օգնություն է ցույց տրվում 45 անձանց։
Երթի մասնակիցները Պալատի նախագահին և հանդիպմանը ներկա փաստաբաններին ներկայացրել են իրենց մտահոգությունները ազատազրկվածների պահման վայրերի, առողջական խնդիրների, տարրական իրավունքների խախտումների վերաբերյալ: Թամարա Հովհաննիսյանը հրապարակել է երթի նպատակին առնչվող հայտարարությունը՝ խնդրելով ներկա փաստաբաններին թարմ տեղեկություններ հաղորդել իրենց պաշտպանյալների վերաբերյալ:
Փաստաբան Ինեսա Պետրոսյանը, Գիվի Հովհաննիսյանը, Հարություն Բաղդասարյանը մանրամասնել են ազատազրկվածներ Պավլիկ, Արամ Մանուկյանների, Արմեն Մարտիրոսյանի առողջական վիճակին և վարույթն իրականացնող մարմինների գործունեությանն առնչվող որոշ հարցեր:
Երթին միացած ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը, նշելով, որ ներկա է որպես մտահոգ քաղաքացի, առաջարկել է Պալատի նախագահին փաստաբանների և քաղաքացիների համատեղ խորհուրդ ձևավորել իրավապաշտպան գործունեության հետագա խոչընդոտներին, խախտումներին արձագանքելու նպատակով: Խորհրդի ստեղծման նպատակահարմարությունը նա պատճառաբանել է Հայաստանից, Սփյուռքից բազմաթիվ քաղաքացիների կողմից ցուցաբերած մեծ հետաքրքրությամբ:
ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը, հիշեցրել է փաստաբանի՝ մասնագիտական գործունեություն իրականացնելիս անկախության մասին՝ հավելելով, որ փաստաբանն առաջնորդվում է օրենքով և չի վերահսկվում պալատի կողմից:
Պալատի նախագահը նկատել է, որ արդարադատության համակարգին կարող է կաշկանդել հասարակական վերահսկողությունը, և առաջարկել է պայմաններով ապահովել այդպիսի խորհուրդ ստեղծելու ցանկություն ունեցող փաստաբաններին։ Կազմակերպչական հարցերը ապահովելու համար լիազորվել է փաստաբան, փաստաբանների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի համակարգող Կարեն Մեժլումյանը»:

Глава Палаты адвокатов Армении принял участников шествия в защиту группы «Сасна црер»
Председатель палаты адвокатов Армении Ара Зограбян принял сегодня собравшихся у административного здания палаты граждан во главе с актрисой Тамарой Ованнисян, сообщает пресс-служба Палаты адвокатов Армении.
Как представила организатор акции в поддержку группы «Сасна црер» Тамара Ованнисян, шествие к Палате адвокатов организовано с целью оказания гражданской поддержки адвокатам в вопросе защиты прав лиц, которые находящихся в местах содержания под стражей после событий 17 июля.
Председатель Палаты адвокатов Армении сообщил, что в уголовные дела в связи с последними событиями вовлечены большое число адвокатов и только со стороны канцелярии общественного защитника Палаты адвокатов оказывается бесплатная юридическая помощь 45 лицам.
Участники шествия представили председателю Палаты и присутствующим на встрече адвокатам свою обеспокоенность в связи с условиями в местах содержания, нарушениями элементарных прав и проблемами со здоровьем у задержанных.
Тамара Ованнисян также обратилась к адвокатам с просьбой представить свежую информацию об их подзащитных.
Адвокаты Инесса Петросян, Гиви Ованнисян, Арутюн Багдасарян уточнили некоторые вопросы, касающиеся состояния здоровья находящихся под стражей Павла и Арама Манукянов, Армена Мартиросяна и деятельности органа предварительного следствия.
К шествию присоединился также экс-омбудсмен Армении Карен Андреасян, который отметил, что как обеспокоенный гражданин предлагает председателю Палаты, адвокатам и гражданам сформировать совместный совет с целью реагирования на дальнейшие нарушения и препятствование правозащитной деятельности.
Председатель палаты адвокатов напомнил о независимости адвоката при осуществлении профессиональной деятельности, отметив, что адвокат руководствуется законом и не контролируется палатой. Он также предложил обеспечить условия для адвокатов, которые пожелают создать такой совет.
Для обеспечения организационных вопросов уполномочен координатор Совета по защите прав адвокатов Карен Межлумян.