Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավարն «օնլայն լեզվակռվի» մեջ է մտել ավստրիացի գործընկերոջ հետ
Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուն Twitter-ի միկրոբլոգում վիճաբանել է Ավստրիայի արտգործնախարար Սեբաստիան Կուրցի հետ: Վիճաբանության առարկա է դարձել Չավուշօղլուի այն հայտարարությունը, որ եթե ԵՄ-ն Թուրքիայի քաղաքացիներին ոչ վիզային ռեժիմ չհատկացնի մինչև հոկտեմբերի կես, ապա Թուրքիան կարող է դուրս գալ ԵՄ-ի հետ միգրացիոն գործարքից:
«Ես չեմ ընդունում Չավուշօղլուի վերջնագիրը և վերադարձնում ենք այն: ԵՄ-ն չի կարող անկախ լինել և պետք է պաշտպանի իր սահմանները», - գրել է ավստրիացի նախարարը Twitter-ում:
Թուրքիայի դիվանագիտական գերատեսչության  ղեկավարն էլ իր հերթին միկրոբլոգում առարկել է այդ հայտարարությանը. «Սա վերջնագիր չէ, Սեբաստիան, դա իմ կարծիքն է: Ինքնարտահայտման ազատություն, իմ ընկեր»:

Глава МИД Турции вступил в онлайн-полемику с австрийским коллегой
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу поспорил в микроблоге Twitter с главой МИД Австрии Себастьяном Курцем по поводу своего заявления о возможном выходе Турции из миграционного соглашения с ЕС, если Евросоюз не назовет конкретной даты предоставления гражданам Турции права на безвизовый въезд, передает ТАСС.
"Я не принимаю ультиматума Чавушоглу и возвращаю его. ЕС не может быть зависимым и должен защищать свои границы", - написал австрийский министр в Twitter.
Глава турецкого дипведомства возразил на это заявление в своем микроблоге: "Это не ультиматум, Себастьян, это мое мнение. Свобода самовыражения, мой друг".