Սխալ որոշումների համար ինչ-որ մեկը պիտի պատասխան տա՞, թե՞ ոչ. Վարչապետ
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում «Սիմոնյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով արդարացի փոխհատուցման համար ՀՀ կառավարությունն արդարադատության նախարարությանը 18.255 եվրոյին համարժեք դրամ հատկացրեց:
Կառավարության որոշման նախագիծը գորադիրին ներկայացրեց արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը:
«Այդ գումարը վճարելու վերջնաժամկետ տրված է 2016 թվականի հոկտեմբերի 7-ը»,- որոշման նախագիծը ներկայացնելիս ասաց Արդարադատության նախարարը:
Որոշումը հաստատելուց առաջ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ֆինանսների նախարարի Գագիկ Խաչատրյանին հանձնարարեց գույքագրել, թե ՄԻԵԴ-ի վճիռներով որքան գումար է հատկացվել 2014, 2015 և 2016 թվականի 7 ամիսների ընթացքում:
«Ու, ընդհանրապես, այդ սխալ որոշումների համար ինչ-որ մեկը պիտի պատասխան տա՞, թե ոչ: Հարկավոր է գույքագրել, ավելի մանրամասն հասկանալ այդ հարցը»,- հայտարարեց Հովիկ Աբրահամյանը:

За неправильные решения кто-то должен отвечать или нет – Овик Абраамян
Правительство Армении перечислит из государственного бюджета министерству юстиции сумму в армянских драмах, эквивалентную 18255 евро, с целью справедливого возмещения по делу «Симонян против Армении» согласно постановлению Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ).
Министр юстиции Арпине Ованнисян представила проект решения членам правительства.
«Окончательный срок выплаты по этому иску – 7-е октября 2016 года», - сказала министр юстиции.
До утверждения решения премьер-министр Овик Абраамян поручил министру финансов Гагику Хачатряну подсчитать суммы, выделенные из госбюджета на исполнение решений ЕСПЧ в течение 2014, 2015 и семи месяцев 2016 года.
«И вообще, кто-то должен нести ответственность за эти неправильные решения или нет. Необходимо провести инвентаризацию, более подробно изучить и понять этот вопрос», - заявил Овик Абраамян.