ԵՄ-ն հոկտեմբերի 1-ից կարող է չեղարկել Թուրքիայի հետ վիզային ռեժիմը
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան Կլոդ Յունկերը հայտարարել է, որ Եվրամիությունը կարող է թուրք քաղաքացիների համար հոկտեմբերի 1-ից չեղարկել մուտքի արտոնագրի ռեժիմն այն դեպքում, եթե Անկարան կատարի բոլոր անհրաժեշտ պայմանները, այդ թվում` հակաահաբեկչական օրենսդրության փոփոխության հարցով, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
«Ազատ վիզային ռեժիմը կարող է սահմանվել հոկտեմբերի 1-ից, եթե միայն բոլոր պահանջները կատարվեն, ահաբեկչական օրենսդրությունը չի կարող կիրառվել մտավորականներին, գեներալներին, լրագրողներին և գիտնականներին բանտ նստեցնելու համար», - աղբյուրը մեջբերում է Յունկերի խոսքը:
Նա ավելացրել է, որ Թուրքիայի իշխանությունների կողմից Եվրամիության պահանջների չկատարման դեպքում երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը «ստիպված կլինի բացատրել իր բնակչությանը, թե ինչու թուրք ժողովուրդը չի կարող ազատ մեկնել Եվրոպա»:

ЕС может отменить визы для Турции с 1 октября
Глава Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер заявил, что Евросоюз может отменить визы для турецких граждан с 1 октября в том случае, если Анкара выполнит все необходимые условия, в том числе по изменению антитеррористического законодательства, передает Gazeta.ru.
«Безвизовый режимможет быть введен 1 октября, только если все требования будут выполнены, террористическое законодательство не может использоваться для того, чтобы сажать в тюрьму интеллектуалов, генералов, журналистов и ученых», — сказал он.
Он также отметил, что при невыполнении турецкими властями требований Евросоюза президенту страны Реджепу Тайипу Эрдогану «нужно будет объяснять своему населению, почему турецкий народ не может свободно ездить в Европу».