Արամ Ա-ն Սսի կաթողիկոսարանի վերադարձի պահանջի հարցով խորհրդակցություն է անցկացրել
Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա. Կաթողիկոսը Ժնևում խորհրդակցություններ է անցկացրել 2015 թվականի ապրիլի 27-ին Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան ներկայացված Մեծի Տանն Կիլիկիոյի կաթողիկոսության Սսի պատմական կաթողիկոսարանի վերադարձը պահանջող հայցի վերաբերյալ, տեղեկացնում են Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունից:
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են Թուրքիայի ներքին վերջին զարգացումներն, ինչպես նաև Մարդու Իրավունքների եվրոպական դատարանի և Թուրքիայի հարաբերություններում ստեղծված նոր պայմանները և դրանց հավանական ազդեցությունը դատի հարցում:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը 2015 թվականի ապրիլի 27-ին հայց է ներկայացրել Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով վերադարձնել Սիսի Կաթողիկոսարանի պատմական կալվածքը։

Католикос Арам I провел консультации по иску о возврате резиденции Киликийского католикосата в Сисе
Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый провел в Женеве ряд консультаций по иску о возвращении исторической резиденции Киликийского католикосата в Сисе. Об этом сообщается на официальном сайте Католикосата Великого Дома Киликийского.
В ходе консультаций обсуждались последние события в Турции, новые условия в отношениях Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) и Анкары, и их возможное влияние на судебный процесс.
Как известно, Католикосат Великого Дома Киликийского 27 апреля 2015 года подал иск в Конституционный суд Турции с требованием вернуть историческую резиденцию Католикосата в Сисе.