ՄԱԿ. Նիգերիայի մոտ 4,5 մլն բնակիչ պարենային օգնության կարիք ունի
Նիգերիայում, որտեղ շարունակվում է հակամարտությունը կառավարական ուժերի և «Բոկո հարամ» ծայրահեղական խմբավորման գրոհայինների միջև, պարենային օգնության կարիք ունեցողների թիվը հասել է  4,5 միլիոն մարդու,  հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի Համաշխարհային պարենային ծրագրին:
Ծրագրի մասնագետները վախենում են, որ ծանր իրավիճակն աֆրիկյան երկրի տնտեսությունում կարող է հանգեցնել, որ կարիքավորների թիվը հաջորդ ամիս ավելանա ևս 1 միլիոնով:
Այս կանխատեսումը հիմնված է ՄԱԿ-ի մի շարք հումանիտար գործակալությունների կատարած համալիր ուսումնասիրության վրա:
Առաջիկա ամիսներին Համաշխարհային պարենային ծրագիրը նախատեսում է օգնություն ցուցաբերել 700 հազար մարդու:

ООН: около 4,5 млн жителей Нигерии нуждаются в продовольственной помощи
Число нуждающихся в продовольственной помощи в Нигерии, где продолжается противостояние между правительственными силами и боевиками экстремистской группировки "Боко харам", с марта выросло вдвое и достигло 4,5 млн человек. Об этом сообщает ТАСС  со ссылкой на Всемирную продовольственную программу ООН (ВПП).
Специалисты ВПП опасаются, что тяжелая ситуация в экономике африканской страны может привести к тому, что число нуждающихся может увеличиться еще на миллион уже в следующем месяце. Этот прогноз основывается на комплексном анализе, проведенном рядом гуманитарных агентств ООН.
При этом количество жителей Нигерии, оказавшихся в условиях острейшего продовольственного кризиса, оценивается в один миллион человек.