Ոստիկաններին պաշտոնից ազատելը նվեր էր նրանց. Դավիթ Սանասարյան
Երևանում հուլիսյան իրադարձություններից հետո ոստիկանական համակարգում որոշ ոստիկանների ոչ թե պետք է պաշտոնից ազատեին, այլ՝ դատարանի առաջ կանգնեցնեին մեղավորներին. լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Դավիթ Սանասարյանը:
«Այդ մարդիկ ոչ թե պետք է գործից ազատվեին, այլ՝ դատվեին: Նրանց նվեր արեցին՝ ուղղակի ազատելով աշխատանքից»,- ասաց Դավիթ Սանասարյանը:
Նրա խոսքով՝ նույն այդ մարդիկ ուղարկվել են կադրերի ռեզերվ, և «մենք չենք կարող բացառել, որ վաղը կամ մյուս օրը նույն այդ մարդիկ կարող են նույն գործին նշանակվել»:
«Ժառանգության» անդամը, այնուամենայնիվ, նշեց՝ երբ  իրեն բերման են ենթարկել ոստիկանություն, այնտեղ նորմալ վերբերմունք են ցուցաբերել իր նկատմամբ:
«ՁՊՎ-ում շատ դրական է եղել վերաբերմունքն իմ նկատմամբ, նույնը նաև՝ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում. իմ և մյուս կալանավորվածների նկատմամբ շատ լավ վերաբերմունք էին ցուցաբերում»,-նշեց Դ. Սանասարյանը:
Ասուլիսի մյուս բանախոս, «Ժառանգության» անդամ Հովսեփ Խուրշուդյանը, ով գտնվում էր «Վարդաշեն» ՔԿՀ-ում, նույնպես նշեց, որ իր նկատմամբ նորմալ վերաբերմունք է ցուցաբերվել:
«Բավականին քաղաքակիրթ  վերաբերմունք եմ տեսել «Վարդաշենում» թե՛ կալանավորների, թե՛ աշխատակիցների կողմից: Ամեն ինչ գործել է օրենքի շրջանակներում»,- ասաց նա:
Ժառանգականները նշեցին, որ թեև իրենք ազատության մեջ են, այնուամենայնիվ, իրենք դեռ մեղադրյալ են:
«Մեր նկատմամբ հետապնդումը, վստահ ենք, շարունակվելու է»,- ասաց Հ. Խուրշուդյանը:
«Թե՛ Հովսեփը, թե՛ ես միջազգային տարբեր միջոցառումների մասնակիցներ ենք ու վաղը կարող են հայտարարել, որ մենք չենք կարող բացակայել երկրից ու ստացվում է, որ մեր ազատությունը խոչընդոտվում է»,-եզրափակեց խոսքը  Դավիթ Սանասարյանը:
Դավիթ Սանասարյանին և Հովսեփ Խուրշուդյանին մեղադրանք էր առաջադրվել 225-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելը:
Ավելի ուշ Դավիթ Սանասարյանը մեկուկես միլիոն, իսկ Հովսեփ Խուրշուդյանը՝ մեկ միլիոն գրավի դիմաց ազատ արձակվեցին:

Давид Санасарян: Освобождение полицейских от должности стало для них настоящим подарком
После июльских событий в Ереване некоторых должностных лиц в системе полиции должны были не освобождать от должности, а привлекать к суду, заявил в ходе встречи с журналистами член партии «Наследие» Давид Санасарян.
«Этих людей нужно было не увольнять, а судить», - сказал Давид Санасарян.
По его словам,  эти люди зачислены в кадровый резерв, и «нельзя исключать, что опять  будут назначены на должность». «Это для них самый настоящий подарок. Они остаются в резерве и, спустя определенное время, получат новые должности», - заявил он.
Член партии «Наследие» тем не менее, отметил, что во время задержания к нему проявили нормальное отношение. «Отношение ко мне в месте содержания задержанных лиц было положительным, то же самое и в УИУ "Нубарашен". Ко мне и другим арестованным хорошо относились».
Другой участник встречи, член партии «Наследие» Овсеп Хуршудян, который находился в УИУ «Вардашен», также отметил, что отношение к нему было нормальным. «Отношение было довольно цивильным в УИУ "Вардашен" и со стороны заключенных, и со стороны сотрудников. Все делалось в рамках закона», - сказал он.
Как отметили члены партии «Наследие», несмотря на освобождение, они все еще находятся в статусе обвиняемых.
«Мы уверены, что преследование продолжится», - сказал О.Хуршудян.
«И я, и Овсеп – участники различных международных мероприятий и завтра можем объявить, что мы не можем отсутствовать из страны. Получается, что нашей свободе препятствуют», - резюмировал Давид Санасарян.
Давиду Санасаряну и Овсепу Хуршудяну предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.225 Уголовного кодекса Армении (организация массовых беспорядков). Они освобождены под залог. Сумма залога Давида Санасаряна составила полтора миллиона драмов, а Овсепа Хуршудяна – один миллион драмов.