Մեծ Բրիտանիան Էսկադրային ականակիր է ուղարկելու Պարսից ծոց՝ պայքարելու ԻՊ-ի դեմ
Մեծ Բրիտանիան HMS Daring Էսկադրային ականակիրը կուղարկի Պարսից ծոց «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարելու համար: Այդ մասին  հայտնում է ТАСС-ը՝ հղում անելով  Daily Telegraph-ին:
Ռազմանավը մերձավորարևելյան տարածաշրջան կուղարկվի այս շաբաթ և մինչև տարեվերջ կմասնակցի ԱՄՆ-ի ավիակիրներից մեկի մարտական պահպանության գործին, որն անմիջականորեն հարվածներ է հասցնում Սիրիայի և Իրաքի տարածքներում գործող ԻՊ-ի զինյալների դիրքերին: Daring-ը նաև վերահսկելու է օդային տարածությունը գործողության շրջանում եւ համապատասխան տեղեկատվություն է փոխանցելու շտաբին:
«Թագավորական ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռներն ամեն օր հարվածներ են հասցնում ահաբեկիչներին, ցամաքային զորամասերն ուսուցանում են Իրաքի բանակի սակրավորներին, իսկ ռազմածովային ուժերն օգնում են Պարսից ծոցում կոալիցիայի ավիակիրների պաշտպանությունն ապահովելու գործում», - այդ կապակցությամբ հայտնել Է Միացյալ Թագավորության պաշտպանության նախարար Մայքլ Ֆելլոնը:

Великобритания направит эсминец в Персидский залив для борьбы с ИГ
Великобритания направит эсминец HMS Daring в Персидский залив для борьбы с террористической группировкой «Исламское государство». Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на Daily Telegraph.
Военный корабль направится в ближневосточный регион на этой неделе и до конца года будет задействован в боевом охранении одного из авианосцев США, который непосредственно наносит удары по позициям боевиков ИГ на территории Сирии и Ирака. Daring также будет контролировать воздушное пространство в районе операции и передавать соответствующую информацию в штаб.
«Самолеты Королевских ВВС ежедневно бьют по террористам на земле, сухопутные войска осуществляют подготовку военнослужащих армии Ирака в саперном деле, ВМС же помогают в обеспечении защиты авианосцев коалиции в Персидском заливе», - сообщил в этой связи министр обороны Соединенного Королевства Майкл Фэллон.