Դատարանը մերժեց Ժիրայր Սեֆիլյանի և Գագիկ Եղիազարյանի կալանքի դեմ բողոքները
Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց «Հիմնադիր խորհրդարանի» առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանի և «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Գագիկ Եղիազարյանի կալանքը վերանայելու բողոքները։
«Դատարանը որոշումը հիմնավորում է նրանով, որ Սեֆիլյանն ազատության մեջ լինելով՝ կարող է թաքնվել կամ խոչընդոտել գործի քննությանը», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ժիրայր Սեֆիլյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը:
Նրա խոսքով՝ դատարանը չի ներկայացրել թույլատրելի նյութեր, որոնք կարող են ցույց տալ, որ Սեֆիլյանն ազատության մեջ գտնվելու դեպքում կարող է խոչընդոտել քննությանը։ «Դատարանն ընդհանրապես չի պատճառաբանել գրավը մերժելու մասին պաշտպանական կողմի միջնորդությունը: Դրա հետ մեկտեղ ցույց տրվեց, որ քրեական գործերը քաղաքական են, խոսքը վերաբերում է նաև նախորդ տարի հարուցված քրեական գործին», - նշեց փաստաբանը:
«Դատարանը մերժեց վերաքննիչ բողոքը, մերժեց նաև գրավ կիրառելու վերաբերյալ միջնորդությունը: Բողոքի փաստարկներով մենք պնդում էինք, որ բացակայում է հիմնավոր կասկածն առ այն, որ Գագիկ Եղիազարյանը կատարել է իրեն առաջադրված մեղադրանքով նախատեսված գործողությունները», - լրագրողներին ասաց Գագիկ Եղիազարյանի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը:
Հիշեցնենք՝ Ժիրայր Սեֆիլյանը մեղադրվում է մի խումբ անձանց միջոցով զենքի ապօրինի շրջանառություն կազմակերպելու մեջ: Օգոստոսի սկզբին Սեֆիլյանի գործը միացվել էր «Սասնա ծռեր»-ի գործին: Նրան այժմ մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 35-225-րդ և 38-235-րդ հոդվածներով:
Գագիկ Եղիազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ-ի 219-րդ հոդված 3-րդ մասի 1-ին կետով (Կազմակերպված խմբի կողմից՝ շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (Կազմակերպված խմբի կողմից՝ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը):

Суд отклонил апелляционные жалобы на меру пресечения в отношении Жирайра Сефиляна и Гагика Егиазаряна
29/08/2016 19:53
Апелляционный уголовный суд Армении отклонил апелляционные жалобы об изменении ареста в качестве меры пресечения в отношении лидера «Учредительного парламента» Жирайра Сефиляна и члена группы «Сасна црер» Гагика Егиазаряна.
«Суд аргументировал решение тем, что Сефилян, находясь на свободе, может скрыться или препятствовать расследованию дела», - заявил в беседе с журналистами адвокат Жирайра Сефиляна Ара Закарян.
По его словам, суд не представил допустимые доказательства, которые могут продемонстрировать, что в случае нахождения Сефиляна на свободе он может препятствовать следствию. «Суд вообще не аргументировал отклонение ходатайства защиты об освобождении под залог. Вместе с тем суд продемонстрировал, что уголовные дела – политические, речь идет также о возбужденном в прошлом году уголовном деле», - отметил адвокат.
«Суд отклонил апелляционную жалобу, а также ходатайство о применении залога. В жалобе мы утверждали, что отсутствует основное подозрение в том, что Гагик Егиазарян совершал действия, предусмотренные предъявленным ему обвинением», - заявил журналистам адвокат Гагика Егиазаряна Мушег Шушанян.
Напомним, что Жирайру Сефиляну предъявлено обвинение по признакам ст. 35-225 и ст. 38-235 УК Армении. В начале августа дело Жирайра Сефиляна было объединено с делом группы «Сасна црер».
Гагику Егиазаряну предъявлено обвинение по признакам ч.1 п.3 ст. 219 (захват зданий, строений, средств транспорта, сообщения или связи) и ч.3 ст.235 (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса Армении.