Երևանում կալանավորված Սերգեյ Միրոնովի շահերը պաշտպանելու համար Մոսկվայից երկու փաստաբան է ժամանել
Հայաստանում կալանավորված Ռուսաստանի քաղաքացի Սերգեյ Միրոնովի շահերը պաշտպանելու համար Հայաստանի Փաստաբանների պալատ են դիմել Մոսկվայից փաստաբաններ Կարեն Ներսիսյանը և Ռուբեն Կիրակոսյանը:
Հայաստանում գործունեություն իրականացնելու համար նրանք պետք է համապատասխան հավատարմագրում ստանան:
«Ռ.Կիրակոսյանը նախկինում ունեցել է հավատարմագրում և պետք է այն վերականգնի, իսկ Կ.Ներսիսյանի դեպքում հարցը պետք է որոշվի Փաստաբանների պալատի Խորհրդի առաջիկա նիստում», - Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեցին ՀՀ Փաստաբանների պալատում:
Ավելի վաղ ոստիկանությունը հայտնել էր. Որ օգոստոսի 26-ին, ժամը 16.30-ին, ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության և «Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային բաժնի ծառայողների կողմից «Զվարթնոց» օդանավակայանում հայտնաբերվել և ՔՀԳՎ բերման է ենթարկվել ՌԴ քաղաքացի, 1986 թ. ծնված Սերգեյ Միրոնովը:
Նա 2016 թ. մայիսի 11-ից միջազգային մակարդակով հետախուզվում է ԱՄՆ իրավապահ մարմինների կողմից ԱՄՆ քր. օր.-ի 18-րդ գլխի 371-րդ և 3155-րդ հոդ. /զենքի արտահանման վերահսկման օրենքը խախտելու նախնական համաձայնություն/, 22-րդ գլխի 2778-րդ «b» կետի 2-րդ մասի և «c» կետի, 18-րդ գլխի 2-րդ և 3551-րդ հոդ. /զենքի արտահանման վերահսկման մասին օրենքի խախտման փորձ/, 18-րդ գլխի 1956-րդ հոդ. «h» և «a» կետերի և 3551-րդ հոդ. /փողերի լվացման նախնական համաձայնություն/, 18-րդ գլխի 1956-րդ հոդ. «a» կետի 2-րդ մասի և 3551-րդ հոդ /փողերի լվացում/ հատկանիշներով նախատեսված հանցագործություն կատարելու համար, հայտնում է ՀՀ ոստիկանության մամուլի ծառայությունը:
Խափանման միջոցը՝ կալանք:
Նշվում է, որ Ս.Միրոնովը տեղափոխվել է ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՁՊՎ, նրա հայտնաբերման մասին հայտնվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն և ՀՀ-ում Ինտերպոլի ԱԿԲ:

Интересы арестованного в Ереване гражданина РФ будут защищать адвокаты из Москвы
Два адвоката арестованного в Ереване гражданина России Сергея Миронова обратились в Палату адвокатов Армении для получения разрешения на деятельность.
В Палату адвокатов обратились адвокаты Карен Нерсисян и Рубен Киракосян.
«Вопрос о предоставлении аккредитации адвокату К.Нерсисяну будет рассмотрен на первом предстоящем заседании Совета Палаты адвокатов. Адвокат Рубен Киракосян ранее осуществлял деятельность в Армении и ему будет необходимо восстановить прежнюю аккредитацию», - сообщили Aysor.am в Палате адвокатов Армении.
Ранее в полиции сообщили, что сотрудниками главного управления уголовного розыска полиции и линейного отделения полиции аэропорта «Звартноц» 26 августа в 16:30 в аэропорту был обнаружен и подвергнут приводу гражданин России Сергей Миронов 1986 г.р., который с 11 мая 2016 года был объявлен в международный розыск правоохранительными органами США.
С.Миронов обвиняется американскими правоохранителями в совершении преступлений по признакам по ст.371 и 3155 главы 18 УК США (предварительная договоренность о нарушении контроля экспорта оружия), п.«b» ч.2 ст.2778 главы 22 и п. «c» ст.2 и 3551 главы 18 (попытка нарушения закона о контроле экспорта оружия), пп. «h» и «a» ст.1956 главы 18 и ст.3551 (предварительная договоренность об отмывании денег), ч.2 п. «a» ст.1956 главы 18 и ст.3551 (отмывание денег).
Мера пресечения - арест. С.Мирнов переправлен в место содержания задержанных лиц управления полиции Еревана. О его обнаружении поставлены в известность генеральная прокуратура Армении и национальное представительство Интерпола.
Утром в понедельник ереванский адвокат россиянина Вреж Хачикян сообщил "Интерфаксу", что С.Миронову каких-либо обвинений пока не предъявлено. "Сегодня должен состояться суд. Время пока не определено. На данный момент не предъявлено также никаких обвинений С.Миронову", - сказал В.Хачикян.