Հայկ Խանումյանին ծեծի ենթարկելու դեպքով քրգործը կարճվել է, մեղադրյալներն ազատ կարձակվեն
ԼՂՀ Ազգային ժողովի ընդդիմադիր պատգամավոր Հայկ Խանումյանին ծեծի ենթարկելու դեպքով հարուցված քրեական գործը համաներման հիմքով կարճվել է:
«Համաներումով, փաստորեն, մեղադրյալներն ազատ կարձակվեն», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայկ Խանումյանը:
Ընդդիմադիր պատգամավորը նշեց, որ որոշումը բողոքարկելու են ընդհուպ մինչև Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան:
Արցախի Հանրապետության անկախության 25-ամյակի առթիվ, հիշեցնենք, համաներում էր հայտարարվել: Հայկ Խանումյանին ծեծի ենթարկելու դեպքով հարուցված քրգործը վերաորակվել էր՝ առևանգումից դառնալով խուլիգանություն:
Միաժամանակ Արցախի Գլխավոր դատախազությունից հայտնում են, որ  քրեական գործը ըստ մեղադրանքի Էրիկ Պողոսյանի, Սերգեյ Ավանեսյանի, Միքայել Սահակյանի` նախատեսված ԼՂՀ  ՔՕ  269-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 3-րդ  կետերով, Նիկոլայ Գաբրիելյանի` նախատեսված ԼՂՀ ՔՕ 37-րդ հոդվածի 5-րդ մասով, 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 6-րդ կետերով, կարճվել է և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է ԼՂՀ ՔԴՕ 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 13-րդ կետի հիմքով (ընդունվել է համաներման ակտ):
Միաժամանակ վերացվել է նրանց նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը` կալանավորումը:
Հիշեցնենք՝ հունիսի 6-ին Ստեփանակերտի կենտրոնում ծեծի էր ենթարկել ԼՂՀ ԱԺ ընդդիմադիր «Վերածնունդ» խմբակցության ղեկավար, «Ազգային վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Հայկ Խանումյանը: Խանումյանին էին մոտեցել զինվորական համազգեստով անձինք, ծեծելով նստեցրել մեքենան, տարել Ստեփանակերտի հարևանությամբ գտնվող գյուղ, որտեղ մոտ 20 հոգով սկսել էին հարվածել:

Уголовное дело по факту избиения Айка Ханумяна прекращено, обвиняемые будут освобождены
Уголовное дело по факту избиения оппозиционного депутата Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Айка Ханумяна прекращено на основании амнистии.
«Обвиняемые, фактически освобождены по амнистии», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Айк Ханумян.
Оппозиционный депутат отметил, что намерен обжаловать решение вплоть до Европейского суда по правам человека.
Напомним, по случаю 25-летия независимости Нагорно-Карабахской Республики объявлена амнистия. Возбужденное по факту избиения Айка Ханумяна дело переквалифицировано со статьи «похищение человека» на «хулиганство».
Одновременно устранена избранная в отношении обвиняемых мера пресечения в виде ареста.
Напомним, 6 июня, около 11:00, в центре Степанакерта, перед зданием Национального Собрания руководитель оппозиционной партии «Национальное возрождение», глава парламентской фракции «Возрождение» Айк Ханумян подвергся избиению. К Ханумяну подошли люди в военной форме, насильно затолкнули его в машину и увезли в деревню близ Степанакерта, где его избивали 20 человек.