«Երևանի ՋԷԿ»-ի վաճառքի հարցը երբևէ չի քննարկվել. պարզաբանում Է նախարարությունը
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը, ի պատասխան մամուլի տարբեր հրապարակումների, հայտարարություն է տարածել, որում տեղեկացնում է, որ ՀՀ կառավարությունը չի քննարկել և չի պատրաստվում քննարկել «Երևանի ՋԷԿ»-ի վաճառքի հարցը։
«ՀՀ կառավարությունը երբևէ չի քննարկել և չի պատրաստվում քննարկել «Գազպրոմ Արմենիայի» նկատմամբ «Երևանի ՋԷԿ»-ի կուտակած պարտքերի դիմաց՝ կայանը վաճառելու տարբերակը։ Այնպես որ, վերջին օրերին զանգվածային լրատվական միջոցներով շրջանառվող տարաբնույթ մեկնաբանությունները, որոնք վերաբերում են «Երևանի ՋԷԿ»-ի հնարավոր վաճառքին, որևէ առնչություն չունեն իրականության հետ։
Գազի դիմաց «Երևան ՋԷԿ»-ի ունեցած պարտքերը ամենևին էլ նոր չեն։ Նշված խնդրի վերաբերյալ լրատվամիջոցներում բազմիցս եղել են քննարկումներ։ Տարօրինակ է, որ այն կրկին հայտնվեց օրակարգում։
Առկա պարտքի կառուցվածքը մանրամասն ներկայացվել է դեռևս այս տարվա մայիսի 12-ին ՀՀ կառավարության և Վերակառուցման և Զարգացման Միջազգային Բանկի միջև ստորագրված «էներգետիկայի ոլորտի ֆինանսական առողջացման ծրագիր» վարկային համաձայնագրում, որի շրջանակներում Համաշխարհային բանկը տրամադրեց 30 մլն. դոլարի վարկ։ Բազմիցս հայտարարվել է, որ վարկի մի մասը ուղղվելու է «Գազպրոմ Արմենիայի» նկատմամբ «Երևանի ՋԷԿ»-ի պարտքի մասնակի մարմանը։
Էներգետիկ համակարգի ֆինանսական առողջացման ծրագրի շրջանակներում իրականացված միջոցառումների արդյունքում՝ վերջին ամիսներին պարտքի զգալի մասը մարվել է։ Այժմ այն կազմում է ոչ թե 52,3 միլիոն, այլ՝ 33,8 միլիոն դոլար։ Պարտքի մնացած մասի մարումը նախատեսվում է իրականացնել առաջիկայում։
«Երևանի ՋԷԿ»-ի ֆինանսական առողջացման նպատակով ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարի ստեղծած հանձնաժողովի կողմից արդեն իսկ ձեռնարկվել են միջոցառումներ՝ կայանի ֆինանսական վիճակի բարելավման, ծախսերի օպտիմալացման և արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ։ Արդյունքներն արդեն տեսանելի են։ ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը ՀՀ նախագահին ներկայացրել է մանրամասն ծրագիր, որով նախատեսվում է մինչև 2017թ. օգոստոսի 1-ը (հերթական սակագնային տարվա սկիզբը) իրականացնել «Երևանի ՋԷԿ»-ի ֆինանսական առողջացման փաթեթի գերակշիռ մասը», - ասված է նախարարության պարզաբանման մեջ:

Информация о продаже «Ереванской ТЭЦ» не соответствует действительности – министерство энергетики
Министерство энергетики и природных ресурсов Армении в связи с различными публикациями в СМИ распространило заявление, в котором говорится, что правительство Армении никогда не обсуждало и не собирается обсуждать вариант продажи «Ереванской ТЭЦ».
«Правительство Армении никогда не обсуждало и не собирается обсуждать вариант продажи станции за долги перед компанией «Газпром Армения». Посему распространенные в последние дни в СМИ различные комментарии, касающиеся возможной продажи «Ереванской ТЭЦ» не имеют никакого отношения к действительности.
Тема задолженности «Ереванской ТЭЦ» вовсе не новая. В связи с данной проблемой в СМИ были самые различные обсуждения. Странно, что эта тема вновь появилась в повестке.
Структура имеющейся задолженности была детально представлена еще в кредитном соглашении «Программа финансового оздоровления энергетической сферы», подписанном 12 мая этого года между правительством Армении и Международным банком реконструкции и развития, в рамках которого Всемирный банк предоставил кредит в размере 30 млн долларов. Неоднократно объявлялось о том, что часть кредита будет направлена на частичное погашение задолженности «Ереванской ТЭЦ» перед «Газпром Армения».
В рамках программы финансового оздоровления энергетической системы значительная часть долга погашена за последние месяцы. Сейчас он составляет 33,8 млн долларов вместо прежних 52,3 млн долларов. Погашение оставшейся части долга планируется осуществить в ближайшее время.
Созданная министром энергетики и природных ресурсов комиссия, занимающаяся вопросами финансового оздоровления «Ереванской ТЭЦ», уже предприняла ряд мероприятий по улучшению финансового состояния, оптимизации расходов и повышению эффективности станции. Результаты уже ощутимы. Министерство энергетики и природных ресурсов Армении представило президенту Армении детальную программу, по которой предусматривается до 1 августа 2017 года (начало очередного тарифного года) реализовать значительную часть пакета финансового оздоровления «Ереванской ТЭЦ», - говорится в заявлении министерства.