Թուրքիայի իշխանությունները չեն պայմանավորվել քրդերի հետ Սիրիայում կրակի դադարեցման վերաբերյալ
Թուրքիայի Եվրամիության հարցերով նախարար Օմար Չելիքը չորեքշաբթի նշել է, որ Թուրքիայի Զինված ուժերի և սիրիացի քրդերի միջև որևէ համաձայնություն չկա, Ինչպես հայտնում է ТАСС-ն՝  այդ մասին նա հայտարարել է անատոլյան գործակալությանը տված հարցազրույցում:
«Մենք կտրականապես դեմ ենք որոշակի պետությունների ներկայացուցիչների կողմից տարածվող այն տեսակ հայտարարություններին, թե Թուրքիան որոշ պայմանավորվածություններ ունի քրդերի, «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության հետ կրակի դադարեցման մասին», - հայտարարել է նա:
Նախարարն անթույլատրելի է համարել Թուրքիայի ինքնիշխան հանրապետության համեմատումը ահաբեկչական խմբավորման հետ:
Ավելի վաղ, ԱՄՆ-ի և քրդական ուժերի ներկայացուցիչները հաղորդել էին Թուրքիայի և «Ժողովրդավարական միություն» կուսակցության միջև ձեռք բերված պայմանավորվածության մասին կրակի դադարեցման հետ կապված:
Նա նաև ենթադրել է, թե սիրիական ռեժիմը մտադիր է Սիրիայի հյուսիսում տեղակայել քուրդ խմբավորումներին, որպեսզի ընդդիմությունը չկարողանա վերահսկել այդ շրջանները:

Власти Турции не договаривались с курдами о прекращении огня в Сирии
Министр по делам ЕС Турции Омер Челик в среду указал на отсутствие какого-либо соглашения между ВС Турции и сирийскими курдами. Об этом, как сообщает ТАСС, он заявил Анатолийскому агентству.
«Мы категорически не приемлем такого рода заявления, которые исходят от представителей некоторых государств, относительно того, что у Турции есть некие соглашения с курдскими силами, партией «Демократический союз» (ДС) о прекращении огня», - заявил он.
Министр указал, что непозволительно считать суверенную Турецкую Республику равной террористической организации.
Ранее представители США и сирийских курдов сообщали о якобы достигнутом между Турцией и ДС соглашении о прекращении огня.
Он также предположил, что сирийский режим намеренно разместил курдские формирования на севере Сирии, чтобы оппозиция не смогла контролировать эти регионы.