Էստոնիայում նույնիսկ քվեարկության երրորդ փուլից հետո նախագահ դեռ չի ընտրվել
Էստոնիայի խորհրդարանը քվեարկության երրորդ փուլի ընթացքում այդպես էլ չի կարողացել երկրի նախագահ ընտրել, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ձայների անհրաժեշտ երկու երրորդն այդպես էլ չի հավաքել երրորդ փուլ հասած թեկնածուներից և ոչ մեկ: Իշխող Բարեփոխումների կուսակցության ներկայացուցիչ՝ երկրի նախկին վարչապետ և նախկին եվրահանձնակատար Սիյմ Կալլասը ստացել է 42 ձայն: Ընդդիմադիր Ցենտրիստական կուսակցության թեկնածու Մայլիս Ռեպսի օգտին քվեարկել է խորհրդարանի 26 պատգամավոր:
Օրենքով նախատեսված կարգով՝ Էստոնիայի նախագահն այժմ կընտրվի ընտրողների կոլեգիայի կողմից, որը կհավաքվի սեպտեմբերի 24-ին:
Կոլեգիան ընտրում է Էստոնիայի նախագահին ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ, ընդ որում՝ հաղթողի օգտին պետք է քվեարկի ընտրողների առնվազն կեսը:

В Эстонии после третьего тура голосования президент не избран
Парламенту Эстонии в ходе третьего тура голосования так и не удалось избрать президента страны, передает русская служба BBC.
Требуемых двух третей голосов не набрал в рийгикогу ни один из дошедших до третьего тура кандидатов. За представителя правящей Партии реформ, бывшего премьер-министра страны и бывшего еврокомиссара Сийма Калласа было подано 42 голоса. За кандидата оппозиционной Центристской партии Майлис Репс проголосовали 26 депутатов рийгикогу.
Согласно предписанной законом процедуре, президент Эстонии теперь будет избран коллегией выборщиков, которая соберется 24 сентября.
Коллегия избирает президента Эстонии абсолютным большинством голосов, при этом за победителя должна проголосовать по меньшей мере половина выборщиков.