Աղավնաձորցիները վաղը երեխաներին դպրոց կուղարկեն. Նրանց խոստացել են վճարել մթերված խաղողի պարտքը
Աղավնաձորի աշակերտների համար այս տարի սեպտեմբերի 1-ը նման չէր մնացած բոլոր տարիներին, քանի որ ծնողներն ի նշան բողոքի՝ որոշել էին իրենց երեխաներին դպրոց չուղարկել:
Գյուղացիների պահանջը մեկն էր՝ վճարել մթերված խաղողի գումարները: Աղավնաձորի բնակիչներն այսօր առավոտյան նշել էին, որ եթե այսօր իրենց հարցին լուծում չտրվի, ապա վաղը ևս իրենք երեխաներին դպրոց և մանկապարտեզ չեն ուղարկի:
«Որտե՞ղ գյուղացիները չեն բողոքում: Գյուղացիների վեճը հավերժ է: Եվրոպայում էլ է այդպես, ամբողջ աշխարհում գյուղացիների հետ կապված խնդիրը միշտ կան», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Աղավնաձորի գյուղապետ Աշոտ Գալստյանը:
Հարցին, թե ի՞նչ է այսօր քննարկվել Վայոց Ձորի մարզպետ Հարություն Սարգսյանի և «Վեդի Ալկո»-ի տնօրենի մասնակցությամբ նիստում, գյուղապետն ասաց. «Խոստացել են գյուղացիներին հասանելի գումարը վճարել 15 օրվա ընթացքում: Մենք էլ խոսել ենք գյուղացիների հետ: Նրանք վաղը երեխաներին դպրոց կուղարկեն. որոշել ենք այս անգամ էլ վստահել այդ մարդկանց»:
Aysor.am-ը հետաքրքրվեց նաև, թե ի՞նչ այլընտրանք կառաջարկվի գյուղացիներին, եթե «Վեդի Ալկո»-ն չկարողանա գյուղացիներին վճարել դեռևս նախորդ տարի մթերման դիմաց առաջացած 140 մլն պարտքը, քանի որ այսօր լրատվամիջոցների հետ զրույցում «Վեդի Ալկո» ընկերության սեփականատեր Մանվել Ղազարյանն ասել էր, որ կհանդիպի գյուղացիների հետ, բայց պարտքը տալու վերաբերյալ կոնկրետ խոսումներ չի կարող տալ:
«Դեռ կմտածենք այդ հարցի շուրջ: Մի քանի օր կսպասենք ու կտեսնենք ինչ կլինի, իսկ մթերման խնդիրը նոր չէ, արդեն 30 տարի է ինչ այդ խաղողը չի մթերվում», - նշեց Աշոտ Գալստյանը:

Жители Агавнадзора отправят завтра детей в школу, им обещали погасить задолженность за виноград
Для школьников села Агавнадзор 1 сентября в этом году не был похож на остальные, поскольку родители сегодня в знак протеста решили не отправлять их в школу.
Жители общины требуют заплатить задолженность за проданный еще в прошлом году виноград. Сегодня утром они заявили, что если этот вопрос не будет решен, то завтра они также не отправят детей в школу и детский сад.
«А где жители сел не жалуются? Их спор вечен. И в Европе, и во всем мире всегда есть проблемы с фермерскими хозяйствами», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am глава сельской общины Агавнадзор Ашот Галстян.
На вопрос, какой вопрос сегодня обсуждался губернатором Вайоцдзорской области на заседании с Арутюном Саркисяном и директором компании «Веди Алко» Манвелом Казаряном, глава сельской общины заявил: «Обещали выплатить причитающуюся сельчанам суму в течение 15 дней. Мы поговорили с виноградарями. Они завтра отправят детей в школу, решили еще раз поверить этим людей».
Корреспондент Aysor.am поинтересовался также, какая альтернатива будет предложена жителям села, если компания «Веди Алко» не сможет погасить задолженность в 140 млн. драмов, которая образовалась за заготовленный еще в прошлом году виноград, поскольку сегодня собственник завода «Веди Алко» Манвел Казарян заявил представителям СМИ, что встретится с крестьянами, однако конкретных обещаний о возвращении долга дать не может.
«Мы пока подумаем. Подождем несколько дней и посмотрим, что будет. А проблема заготовки винограда – не новая, уже 30 лет как с заготовкой винограда есть проблемы», - отметил Ашот Галстян.