Իրանի համար Հայաստանը շարունակում է մնալ կարևորագույն գործընկեր. Վարդան Ոսկանյան
Իրանի համար Հայաստանը շարունակում է մնալ կարևորագույն գործընկեր, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը:
«Իրանցիների համար թե´ քաղաքական, թե´ տնտեսակնան հարաբերությունների մակարդակում Հայաստանը շարունակում է մնալ կարևորագույն գործընկեր», - նշեց նա:
Նրա խոսքով, Իրանի դեսպանի՝ Թեհրանում արված հայտարությունը, որ առաջիկայում նախատեսվում է Իրանի նախագահի այցելությունը Հայաստան, կարևոր ուղերձ է, որը «փաստացիորեն ցույց է տալիս, որ Իրանը շարունակում է դիտարկել Հայաստանը որպես կարևորագույն երկիր տարածաշրջանում»:
Փորձագետը նաև նշեց Իրանի տրանսպորտի նախարարի հայտարարությունը երկաթուղային ծրագրերի զարգացման մասին:
«Մյուս կարևոր ուղերձը Թեհրանում արված Իրանի տրանսպորտի նախարարի հայտարարությունն է, որն առնչվում էր Հայաստանի հետ երկաթուղու ծրագրին: Տրանսպորտի նախարարը հայտարարեց, որ Իրանը շարունակելու է աշխատանքները Թավրիզը Հայաստանի հետ երկաթուղով կապելու ծրագիրը: Ակնհայտ է, որ իրանցիների համար թե´ քաղաքական, թե´ տնտեսակնան հարաբերությունների մակարդակում Հայաստանը շարունակում է մնալ կարևորագույն գործընկեր, լրջագույն պոտենցիալ ունեցող երկիր՝ կապված այն ծրագրերի հետ որոնք առնչվում են Իրանի համար դեպի Հյուսիս, դեպի Սև ծով ելք ապահովելու գործընթացին», - ասաց Վ.Ոսկանյանը:
Փորձագետի բնորոշմամբ, իրանցիների որդեգրած քաղաքականության մեջ կարելի է կիրառել «հավասարակշիռ» եզրույթը:
«Իսլամական Հանրապետությունը, դուրս գալով պատժամիջոցների ռեժիմից, արդեն մոտավորապես մեկ տարի է նոր ուշադրություն է սևեռել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա՝ ընդ որում, ձգտում է հարաբերությունները զարգացնել բոլոր կողմերի հետ, Հարավային Կովկասի բոլոր երեք երկրների հետ, բայց որոշակի տարբերություններով հանդերձ», - նշեց իրանագետը:

Армения продолжает оставаться важным партнером Ирана - Вардан Восканян
Армения продолжает оставаться важнейшим партнером Ирана, заявил в ходе сегодняшней встречи с журналистами ирановед Вардан Восканян.
«Как на политическом, так и на экономическом уровне Армения продолжает оставаться важнейшим партнером иранцев», - отметил он.
По его словам, сделанное в Тегеране заявление иранского посла о том, что в ближайшее время планируется визит президента Ирана в Армению, является важным посланием, которое «фактически демонстрирует, что Иран продолжает рассматривать Армению в качестве важнейшей страны в регионе».
Эксперт также отметил важность заявления министра транспорта Ирана о развитии железнодорожных проектов.
«Вторым важным посланием является заявление министра транспорта Ирана относительно железнодорожного проекта с Арменией. Министр транспорта заявил, что Иран продолжит работы по проекту соединения Тавриза с Арменией железной дорогой. Очевидно, что для иранцев как на политическом, так и на экономическом уровне Армения продолжает оставаться важнейшим партнером, страной с серьезным потенциалом, связанный с теми проектами, которые относятся к процессу, обеспечивающему для Ирана выход на Север, на Черное море», - сказал В. Восканян.
По определению эксперта, к политике  иранцев  можно применить «сбалансированный» термин.
«Исламское государство после выхода из санкционного режима уже примерно год как обратило внимание на регион Южного Кавказа, к тому же, стремится развивать отношения со всеми сторонами, всеми тремя странами Южного Кавказа, но с некоторыми различиями», - отметил ирановед.