Վարչապետը կվերացնի պրիմիտիվ գողությունը կառավարությունում
Կառավարության անդամներն այսօր գործադիրի նիստում քննարկեցին ավիափոխադրման ծառայությունների գնման գործընթացում ընտրության չափորոշիչներ հաստատելու և որոնողական էլեկտրոնային հարթակի օպերատոր ճանաչելու մասին հարցը:
Նոր համակարգի ներդրման մասին կառավարությունում, հիշեցնենք, հայտարարվել էր վաղուց: Մասնավորապես` որոշում էր կայացվել նախարարներին զրկել ճոխ չվերթներից:
«Ներդրվող ծրագրի հիմնական կանոնը հետևյալն է՝ գործադիրի հասարակ աշխատակիցները պետք է օգտվեն բացառապես էկոնոմ դասի չվերթներից, ընդ որում` գնվելու է ամենաէժան տոմսը, որը չի նախատեսում վերադարձ և ժամկետի փոփոխում», - հայտարրեց կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով, երկրորդ խումբը նախարարներն են, որոնց համար նախատեսվում է էկոնոմ դասի տոմս, եթե թռիչքի տևողությունը ութ ժամից պակաս է:
«Երրորդ խումբն անվտանգության խորհրդի անդամներն են, որոնց համար նախատեսվում է բիզնես դասի տոմսերը», - ասաց Դ.Հարությունյանը:
Նախագիծը ներկայացնելուց հետո վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հայտարարեց`  ոլորտում ներդնելու են բավական բարդ համակարգ, որ վերացնեն պրիմիտիվ գողությունը:
«Մեր նպատակն է վերացնել պրիմիտիվ գողությունը: Բոլորդ Ձեր համակարգերում կարգի բերեք: Ինձ զեկուցել են, թե մինչև այժմ ինչ մեխանիզմներ են գործել, որն ուղղակի ֆանտազիայի ժանրից է», - ասաց Կ.Կարապետյանը:
«Այն ռեսուրները, որոնք դրվել են օրենքը շրջանցելու վրա, եթե դրվեր այլ ոլորտում` էֆեկտը շատ ավելի լավը կլիներ», - շետեց վարչապետը:

Премьер Армении обещает устранить примитивное воровство в правительстве
Члены правительства обсудили на сегодняшнем заседании процесс госзакупок авиабилетов, внедрения электронного оператора.
О внедрении данной системы говорилось неоднократно. В частности, было решено лишить министров возможности приобретения дорогих авиабилетов.
«Основная идея состоит в следующем: рядовые сотрудники правительства должны летать по билетам эконом-класса. Эти билеты должны быть самыми дешевыми, которые не подлежат обмену или возврату», - сказал на заседании министр-руководитель аппарата правительства Давид Арутюнян.
По его словам, вторая группа – министры, для которых предназначены билеты эконом-класса, если полет не превышает восемь часов.
«Третья группа – члена Совета безопасности. Для них предполагаются билеты бизнес-класса», - сказал Д.Арутюнян.
В свою очередь, премьер-министр Карен Карапетян заявил, что в сфере будет внедрена достаточно сложная система, которая устранить возможность примитивного воровства.
«Наша цель – устранить примитивное воровство. Решите все проблемы в своих сферах. Мне доложили о том, какие механизмы действовали раньше. Это просто из жанра фантастики. Если бы эти усилия направлялись конкретно в сферу деятельности, то эффект был бы намного лучше», - заявил К.Карапетян.