Իրանի՝ տարածաշրջանային երկաթուղային ծրագիրն անիրատեսական է. Արման Նավասարդյան
ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը կարևորում է Իրանի հետ Հայաստանի կապերի զարգացումն ու խորացումը, սակայն, նրա կարծիքով, Հայաստանը չի օգտագործում իր ողջ ներուժը Իրանի հետ հարաբերությունները խորացնելու համար:
«Եթե դիտարկենք, օրինակ, ինտեգրացիոն գործընթացը, ապա Հայաստանը կարող է հանդես գալ որպես կապող օղակ ԵՏՄ-ի և Իրանի միջև: Դեռ 2013 թվականին Իրանը հայատարարել էր, որ Հայաստանը կարող է դառնալ Իրանը ռուսական 170 միլիոնանոց շուկային կապող օղակը: Նախորդ տարի Պուտինը ազատ առևտրի պայմանագիր ստորագրեց Իրանի հետ, իսկ Հայաստանը ԵՏՄ անդամ միակ սահմանամերձ երկիր է: Այս հարցերի շուրջ մտածել է պետք», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց Ա.Նավասարդյանը:
Վերջինիս դիտարկմամբ՝ Իրանի հետ եղած հնարավորությունների չօգտագործումը Հայաստանի կողմից առնվազն դիվանագիտական կարճատեսություն կլինի:
Aysor.am-ի թղթակցի հարցին, թե իրատեսակա՞ն է համարում Իրանի ճանապարհների և քաղաքային զարգացման նախարարի հայտարարությունը, որ Թեհրանը պատրաստվում է երկաթգիծ կառուցել, որով կմիավորի Հայաստանի, Նախիջևանի և Թուրքիայի քաղաքները, Ա.Նավասարդյանը պատասխանեց.
«Ես սա ոչ իրատեսական եմ համարում: Այստեղ կա Թուրքիայի խնդիր: Մինչև Հայաստանն ու Թուրքիան որոշ արգելքներ չհաղթահարեն, դա շատ դժվար կլինի: Իհարկե, դա լավագույն տարբերակը կլիներ, բայց չեմ կարծում, որ դա հնարավոր է», - նշեց նա:

Региональная железнодорожная программа Ирана нереалистична – Арман Навасардян
Чрезвычайный и Полномочный посол Армении Арман Навасардян придает важность развитию и углублению отношений с Ираном, однако считает, что Армения не использует весь свой потенциал для углубления этих отношений.
«Если, к примеру, рассматривать интеграционный процесс, то Армения может выступать как связующее звено между ЕАЭС и Ираном. Еще в 2013 году Иран заявил, что Армения может стать связующим звеном между ИРИ и 170 российским рынком. В прошлом году Путин подписал с Ираном соглашение о свободной торговле, а Армения – единственная приграничная страна-член ЕАЭС. Вокруг этих вопросов нужно подумать», - заявил в ходе встречи с журналистами Арман Навасардян.
По мнению дипломата, неиспользование Арменией имеющихся возможностей с Ираном, по меньшей мере, является дипломатической близорукостью.
На вопрос корреспондента Aysor.am, можно ли считать реалистичным заявление министра дорог и городского развития ИРИ о том, что Тегеран собирается строить железную дорогу, которая соединит между собой города Армении, Нахичевана и Турции, А.Навасардян ответил:
«Считаю это нереалистичным. Здесь есть проблема Турции, пока Армения и Турция не преодолеют некоторые запреты, сделать это будет очень сложно. Конечно, это могло бы стать наилучшим вариантом, однако не считаю, что это возможно», - отметил А.Навасардян.