Դավիթ Տոնոյանը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում իրավիճակը քննարկել է դեսպան Կասպրշիկի հետ
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը սեպտեմբերի 26-ին հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի հետ:
Ինչպես հաղորդում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը, հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվել է ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակը:
Դավիթ Տոնոյանը դեսպանին տեղեկացրել է, որ սեպտեմբերի 25-ին հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել զինծառայող, 1997թ. ծնված Սևակ Հովհաննեսի Խաչատրյանը: ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալն անթույլատրելի է համարել հրադադարի խախտման փաստը և ընդգծել, որ մահվան ելքով միջադեպի ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է ադրբեջանական կողմի վրա:
Դեսպան Կասպրշիկն իր հերթին մտահոգություն է հայտնել տեղի ունեցած միջադեպի և դրա արդյունքում մարդկային կորստի վերաբերյալ, խոստացել է քայլեր ձեռնարկել իրադրության հետագա ապակայունացումից խուսափելու համար:

Ситуацию в зоне карабахского конфликта обсудили Давид Тоноян и посол Каспршик
Первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян 26 сентября провел телефонную беседу с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, в ходе телефонной беседы обсуждалась ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск.
Давид Тоноян сообщил Анджею Каспршику, что 25 сентября в результате произведенного противником выстрела смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий АО НКР Севак Ованнесович Хачатрян, 1997 года рождения. Первый заместитель министра обороны Армении назвал недопустимым факт нарушения режима перемирия, подчеркнув, что вся ответственность за инцидент со смертельным исходом ложится на азербайджанскую сторону.
Посол Каспршик в свою очередь выразил обеспокоенность в связи с имевшим место инцидентом, пообещав предпринять шаги во избежание дальнейшей дестабилизации обстановки.