Պենտագոնի ղեկավարը հայտարարել է Ռուսաստանին զսպելու համար միջուկային զենքի անհրաժեշտության մասին
Չնայած այն բանին, որ սառը պատերազմը վաղուց է ավարտվել, միջուկային զենքը դեռևս անհրաժեշտ է՝ «Ռուսաստանին և պոտենցիալ մյուս ագրեսորներին հետ պահելու» համար այն մտքից, թե կարելի Է խուսափել հատուցումից: Նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարտերը, փոխանցում է Lenta.ru-ն:
Նրա կարծիքով՝ միջուկային զենքի կիրառման առավել հավանական սցենարն այժմ ոչ թե փոխադարձ կենտրոնացված միջուկային հարվածն է, որի հնարավորությունը քննարկվում էր սառը պատերազմի տարիներին, այլ ավելի շուտ այն, որ «անխոհեմ կերպով ավելի մանր, բայց, այնուամենայնիվ, չտեսնված ահավոր գրոհների դիմեն, օրինակ, Ռուսատանը կամ Հյուսիսային Կորեան»:
Քարտերը նաեւ Ռուսաստանին մեղադրել է միջուկային զենքով սպառնալու, իսկ ԿԺԴՀ-ին՝ «միջուկային եւ հրթիռային սադրանքների» մեջ:
Պենտագոնի ղեկավարը հայտնել է, որ իր գերատեսչությունը ծրագրում Է հաջորդ հինգ տարվա ընթացքում 108 միլիարդ դոլար ծախսել իր միջուկային ուժերը պահպանելու և կատարելագործելու համար:

Глава Пентагона заявил о необходимости ядерного оружия для сдерживания России
Несмотря на то, что холодная война давно закончилась, ядерное оружие по-прежнему необходимо, чтобы «удерживать российских и других потенциальных агрессоров» от мысли, что можно избежать возмездия. Такое мнение высказал министр обороны США Эштон Картер, передает Lenta.ru.
По его мнению, наиболее вероятный сценарий применения ядерного оружия сейчас — не массированный взаимный ядерный удар, возможность которого рассматривалась в годы холодной войны, а скорее «неразумное обращение к более мелким, но все же невиданно ужасным атакам, например от России или Северной Кореи».
Картер также обвинил Россию в бряцании ядерным оружием, а КНДР — в «ядерных и ракетных провокациях».
Глава Пентагона сообщил, что его ведомство планирует потратить 108 миллиардов долларов в течение следующих пяти лет, чтобы сохранить и усовершенствовать свои ядерные силы.