Իրանում երեխաներին սովորեցնում են պատերազմել հանրապետության թշնամիների դեմ
Իրանի Խորասան նահանգի կենտրոն Մեշհեդ քաղաքում երկրորդ տարին անընդմեջ բացվում է երեխաների համար նախատեսված ավան, ուր առաջ կտանեն բռնության ու պատերազմի գաղափարները,  հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Al Arabiya-ին
Տեղի իշխանություններն այդ վայրն անվանել են «Հեղափոխության երեխաների համար խաղերի քաղաք», որտեղ յուրաքանչյուր երեխա կարող է փորձել իր ուժերը շարժական թիրախներին կրակելիս, որոնք ստեղծում են հանրապետության թշնամիների, այդ թվում նաև ԱՄՆ-ի ու Իսրայելի կերպար:
Ավանի ղեկավար Համիդ Սադիկին հայտարարել է, որ իրենք փորձում են այդ քաղաքում երեխաներին սովորեցնել լինել համախմբած, ինչպես նաև նրանց պատմել պատերազմի ռազմավարության և սրբավայրերի պաշտպանության մասին, ինչն իրականացվում է խաղերի ու հոբբիների միջոցով:
Երեխաներին ավանում բաժանում են ջոկատների, որոնց համար ընտրում են ղեկավարների: Ապա ջոկատները նախապատրաստություն են անցնում տարբեր սցենարներ խաղարկելու միջոցով՝ սկսած Իսլամական հեղափոխությունից մինչև Իրանա-իրաքյան պատերազմ, ուր երեխաները կարող են իրենց զգալ որպես ռազմական գործողությունների լիարժեք մասնակիցներ:
Ընդգծվում է, որ նման «խաղերի» անցկացման ակտիվացումը կապված է Իրանի ու Իրաքի միջև պատերազմի հերթական տարելիցի հետ:

В Иране детей приучают к войне с врагами республики
В иранском городе Мешхед, столице провинции Хорасан, второй год подряд открывается городок для детей, где продвигают идеи войны и насилия, сообщает Gazeta.ru со ссылкой на  Al Arabiya.
Местные власти дали название этому месту «Город игр детей Революции», где каждый ребенок может опробовать свои силы в стрельбе по движущимся мишеням, которые олицетворяют собой врагов республики, в числе которых США и Израиль.
«Мы пытаемся в этом городе обучать детей быть сплоченным коллективом, а также рассказать им о стратегии войны и защите святых мест, через игры и хобби», — сказал Хамид Садыки, директор дома культуры, который управляет этим городком.
Детей в этом городе подразделяют на отряды, в каждом выбирается руководитель. Отряды проходят подготовку через разыгрывание различных сценариев: от Исламской революции до Ирано-иракской войны, где дети могут почувствовать себя полноценными участниками военных действий.
Отмечается, что активизация проведения таких «игр» связана с празднованием годовщины войны между Ираком и Ираном.