Ֆրանսիայում ահաբեկչությունների պատճառով գրանցվել է գործազրկության ռեկորդային աճ
Փորձագետները Ֆրանսիայում առկա գործազրկության ռեկորդային աճը կապում են ոչ վաղ անցյալում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների հետ, հայտնում  է AFP-ին՝ հղում անելով Ֆրանսիայի զբաղվածության նախարար Միրիամ էլ-Խոմրին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Օգոստոսին գործազուրկների թիվն ավելացել է 1.4 տոկոսով կամ 50 հազար մարդով, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է՝ սկսած 2013 թվականի հունվարից», - հայտարարել է նախարարը:
Նա այդ աճն անոմալ է անվանել՝ նշելով, որ դա կապված չէ տնտեսության ընդհանուր միտումների հետ: Հատկապես շատ են խնդիրներն այն ոլորտներում, որոնց վրա ավելի շատ են ազդել ոչ վաղ անցյալի ահաբեկչությունները և մասնավորապես՝ զբոսաշրջության ու հյուրանոցային բիզնեսի:
Գործակալության  տվյալով՝ օգոստոսի վերջի դրությամբ Ֆրանսիայում գրանցված է 3.56 միլիոն գործազուրկ: Ֆրանսիայում ընդհանուր առմամբ ավիատոմսերի պատվերները կրճատվել են 20 տոկոսով, իսկ զբոսաշրջային շրջագայությունները՝ 11 տոկոսով:

Во Франции из-за терактов отмечен рекордный рост безработицы
Эксперты связывают рекордный рост безработицы во Франции с недавними терактами, сообщило агентство AFP со ссылкой на министра труда Мириам эль-Хомри, передает ТАСС.
«В августе число безработных увеличилось на 1,4% или на 50 тыс. человек, что является рекордным показателем с января 2013 года», - заявила министр. Она назвала этот рост «аномальным», отметив, что он не связан с общими тенденциями в экономике. Особенно много проблем эль-Хомри видит в областях, на которые в наибольшей степени повлияли недавние теракты, в частности, туризм и гостиничный бизнес.
Всего, по данным агентства, на конец августа во Франции зарегистрировано 3,56 млн безработных. В целом по Франции заказы авиабилетов сократились на 20%, а туристических туров - на 11%.