ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կոչ են անում զերծ մնալ գործողություններից, որոնք բացասաբար կազդեն ԼՂ բանակցային գործընթացի վրա
27/09/2016 10:51
ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահները շարունակում են իրենց ակտիվ աշխատանքը ԼՂ հակամարտության կողմերի հետ՝ խրախուսելով հարգել հրադադարը, Aysor.am-ին ասել է ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Ռազմական գործողությունների կրճատումը բանակցությունները հնարավոր են դարձնում», - նշել է Ջ.Ուորլիքը, պատասխանելով հարցին, արդյոք համանախագահները կապի մե՞ջ են կողմերի հետ և ի՞նչ է ձեռնարկվում հրադադարի խախտումները նվազեցնելու ուղղությամբ:
Հիշեցնենք, սեպտեմբերի 25-ին ԼՂ հակամարտության գոտում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման հետևանքով ԼՂ զինծառայող է զոհվել:
Ջ.Ուորլիքը նշել է, որ կողմերը պետք է միասին աշխատեն Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ստանձնած պարտավորություններն ի կատար ածելու ուղղությամբ՝ սկսած ԵԱՀԿ առաքելության ընդլայնումից:
«Արտգործնախարարներ Նալբանդյանի և Մամեդյարովի հետ Նյու Յորքում ունեցած մեր առանձնազրույցների ժամանակ քննարկել ենք հետագա քայլերը, որոնք կարող են բանակցությունները առաջ մղելու մթնոլորտ ստեղծել, ինչն էլ կարող է բերել կարգավորմանը», - ասել է ամերիկացի համանախագահը:
Նա նաև նշել է, որ համանախագահները տարածաշրջան կայցելեն մոտ ապագայում, «սակայն այցի օրերը դեռևս նախանշված չեն»:
Հարցին, թե Հայաստանի կողմից ձեռք բերված նոր զինատեսակները, մասնավորապես, հրթիռային կայանքները, և Ադրբեջանում անցկացվող սահմանադրական հանրաքվեն ի՞նչ ազդեցություն կարող են ունենալ ԼՂ կարգավորման գործընթացի վրա, Ջ.Ուորլիքը պատասխանել է. «Համանախագահները կողմերին կոչ են անում զերծ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են բացասական ազդեցություն ունենալ բանակցային գործընթացի վրա»:

Сопредседатели МГ ОБСЕ призывают избегать действий, которые могут негативно повлиять на карабахское урегулирование
27/09/2016 11:32
Сопредседатели минской группы ОБСЕ продолжают активную работу со сторонами карабахского конфликта, поощряя соблюдать режим перемирия, заявил Aysor.am американский посредник МГ ОБСЕ Джеймс Уорлик.
«Сокращение боевых действий делает возможным переговоры», - отметил Д.Уорлик, отвечая на вопрос, поддерживают ли посредники контакт со сторонами и какие предпринимаются шаги по сокращению случаев нарушения режима перемирия.
Напомним, 25 сентября в результате нарушения ВС Азербайджана режима перемирия погиб военнослужащий Армии обороны НКР.
Д.Уорлик отметил, что стороны должны совместно работать в направлении реализации достигнутых в Вене и Санкт-Петербурге соглашений, в том числе расширения миссии ОБСЕ.
«С министрами иностранных дел Налбандяном и Мамедъяровым в Нью-Йорке мы обсудили дальнейшие шаги, которые могут создать атмосферу для продвижения переговоров, что может привести к урегулированию», - заявил американский сопредседатель МГ ОБСЕ.
Он также отметил, что посредники посетят регион в ближайшем будущем, «однако даты пока не определены».
На вопрос, каким образом могут повлиять на процесс карабахского урегулирования приобретение Арменией новых видов вооружения, в частности, ракетных комплексов, а также конституционный референдум в Азербайджане, Д.Уорлик ответил: «Сопредседатели призывают стороны избегать действий, которые могут иметь негативное влияние на переговорный процесс».