Վարչապետը երեք օր տվեց Էներգետիկայի նախարարին
Կառավարության այսօրվա նիստում քննարկվեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանի, Միքայել Մելքումյանի և Լյովա Խաչատրյանի օրենսդրական նախաձեռնությունը, որով առաջարկվում է ստեղծել «Նաիրիտ գործարան» ՓԲԸ-ի գործունեությունն ուսումնասիրող, ապա նաև ընկերությունում ներդրումային պարտավորությունների մշտադիտարկում և վերահսկողություն իրականացնող Ազգային ժողովի ժամանակավոր հանձնաժողով՝ ՀՀ կառավարության և ընկերության ներկայացուցիչների ընդգրկմամբ:
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է նաև, որ ՀՀ արդյունաբերության զարգացման պետական ծրագրի շրջանակում «Նաիրիտ» գործարանը հայտարարել արդյունաբերական գոտի և 70 մլն ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ կամ ավելի ներդրումային նախագծի դեպքում հինգ տարով ազատել հարկերից:
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանը հայտարարեց, թե նախաձեռնությունը միանգամից մերժելը կարող է լուրջ հասարակական դժգոհություն առաջացնել: Նա վարաչպետ Կարեն Կարապետյանից երեք օր խնդրեց հարցը պատգամավորների հետ քննարկելու համար:

Премьер дал министру энергетики три дня на рассмотрение законодательной инициативы по «Наириту»
На сегодняшнем заседании правительства Армении обсуждалась законодательная инициатива депутатов парламентской фракции «Процветающая Армения» Наиры Зограбян, Микаела Мелкумяна и Левы Хачатряна, согласно которой предлагается создать временную парламентскую комиссию по изучению деятельности ЗАО «Завод Наирит», которая будет осуществлять также мониторинг и контроль инвестиционных обязательств на предприятии, с участием представителей правительства.
Согласно инициативе, в рамках государственной программы развития промышленности Армении предлагается объявить завод «Наирит» промышленной зоной и в случае инвестиционного проекта стоимостью 70 млн долларов США освободить от налогов.
Министр энергетики и природных ресурсов Ашот Манукян заявил, что нельзя сразу отклонять инициативу, поскольку это может вызвать серьезное общественное недовольство. Он попросил у премьер-министра Карена Карапетяна три дня для обсуждения этого вопроса с депутатами.