Քերին չի բացառել Ասադի մասնակցությունը Սիրիայի նախագահի ընտրություններին
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 71-րդ նստաշրջանի շրջանակներում Սիրիայի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը չի բացառել Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի մասնակցությունը երկրում կայանալիք հաջորդ նախագահի ընտրություններին։ Այս մասին հայտնում է The New York Times-ը՝ հղում անելով հանդիպման ձայնագրության հատվածներին, հայտնում է Gazeta.ru-ն:
Պարբերականի տվյալներով՝ հանդիպման մասնակիցները «ցնցվել» էին, երբ Քերին հայտարարել էր, որ սիրիացիները պետք է գնան ընտրություններին, որոնց կմասնակցի Ասադը։ Քերին նաև հավելել է, որ ընտրությունները պետք է անցկացվեն արևմտյան և մերձավորարևելյան երկրների աջակցությամբ՝ «ամենախիստ չափանիշներով»:
Նշվում է, որ ներկաները չեն աջակցել նման նախաձեռնությանը։
Պարբերականը մանրամասնում է, որ ձայնագրության իսկությունը հաստատել են հանդիպման մի քանի մասնակիցներ։ Նաև նշվում է, որ Քերիի դիրքորոշումը չի համապատասխանում ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնական դիրքորոշմանը։

Керри не исключил участия Асада в президентских выборах в Сирии
Госсекретарь США Джон Керри на встрече с представителями гражданского общества Сирии на полях 71-й сессии Генеральной ассамблеи ООН в Нью-Йорке не исключил участия президента Сирии Башара Асада в следующих президентских выборах в стране. Об этом сообщает The New York Times со ссылкой на отрывки из аудиозаписи встречи, передает Gazeta.ru.
По данным издания, участники встречи были «ошеломлены», когда Керри заявил, что сирийцам следует прийти на выборы, в которых будет участвовать Асад. Керри также добавил, что такие выборы были бы проведены рядом западных и ближневосточных стран «по самым строгим стандартам».
Отмечается, что присутствовавшие не поддержали подобную инициативу.
Издание уточняет, что подлинность аудиозаписи подтвердили несколько участников встречи. Также отмечается, что позиция Керри не соответствует официальной позиции администрации США.