ԱՄՆ-ում հայց են ներկայացրել Սաուդյան Արաբիայի դեմ՝ 9/11 օրենքի ընդունումից հետո
ԱՄՆ-ի քաղաքացին Սաուդյան Արաբիայի դեմ առաջին հայցն է ներկայացրել այն բանից երկու օր անց, երբ ԱՄՆ-ի սենատը շրջանցել է Բարաք Օբամայի վետոն օրենքի նկատմամբ, որը թույլ է տալիս 2001թ-ի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունների զոհերի հարազատներին դատի տալ Սաուդյան Արաբիային, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Bloomberg-ին:
Ըստ գործակալության տվյալի՝ Սթեֆանի Ռոսս Դեսիմոնի ամուսինը՝ Պատրիկ Դանը, զոհվել է Պենտագոնում ինքնաթիռի և շինության բախման հետևանքով, երբ կինը հղի է եղել:
Դեսիմոնը հայց է ներկայացրել իր և դստեր անունից և մեղադրել է Էր-Ռիադին ահաբեկչական «Ալ-Կաիդա» խմբավորմանը և նրա առաջնորդ Ուսամա բեն Լադենին աջակցելու մեջ:
Հաղորդվում է, որ նա փոխհատուցում է պահանջում ամուսնու սպանության, ինչպես նաև իրեն հոգեկան մեծ հարված հասցնելու համար:

В США подали первый иск к Саудовской Аравии после принятия закона 9/11
Гражданка США подала первый иск против Саудовской Аравии через два дня после того, как сенат США преодолел вето президента Барака Обамы на закон, разрешающий семьям погибших при теракте 11 сентября 2001 года подавать соответствующие иски, передает Gazeta.ru со ссылкой на Bloomberg.
По данным агентства, супруг Стефани Росс Десимон Патрик Данн погиб при столкновении самолета террористов со зданием Пентагона, когда женщина была беременна.
Десимон подала иск от себя и своей дочери и обвинила Эр-Рияд в оказании поддержки террористической организации «Аль-Каида» и ее лидеру Усаме бен Ладену.
Сообщается, что она потребовала компенсацию за убийство мужа, а также доведение до нервного расстройства.