Կառավարության նոր ծրագրով գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագնային քաղաքականության մեջ սոցիալական աստիճանականություն կմտցվի
19/10/2016 18:29
Կառավարության նոր ծրագրով սոցիալ-առողջապահական ոլորտում 2017թ.-ից նախատեսվում է հանրապետությունում սոցիալ-ժողովրդագրական վիճակի բարելավմանն ուղղված նոր ծրագրերի ներդրում:
Մասնավորապես, մինչև 2016 թվականի ավարտը նախատեսվում է բնական գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագնային քաղաքականության մեջ սոցիալական աստիճանականությունն ապահովող մոտեցումների ներդրում:
Ինչ վերաբերում է առողջապահությանը, 2017թ.-ին նախատեսվում է պետական պատվերի տեղաբաշխման գործընթացի թափանցիկության բարձրացում, ինչպես նաև բժշկական համակարգի հաշտարարի ինստիտուտի ստեղծում:
Մասնավորապես, կներդրվի բժշկական հաստատությունների դեմ քաղաքացիների կողմից ներկայացված բողոքների ուսումնասիրման և վեճերի լուծման երկաստիճան համակարգ: Առաջին մակարդակ՝ բուժհաստատությունների ներսում բողոքների քննության ինստիտուտ և երկրորդ մակարդակ՝ անկախ մարմնի` բժշկական համակարգի հաշտարարի ինստիտուտի ներդրում:

Новая программа правительства нацелена на улучшение социально-демографической ситуации
Согласно новой программе правительства Армении, в 2017 году предусматривается внедрить в социально-здравоохранительной сфере новую программу, нацеленную на  в республике.
В частности, до конца 2016 года предусматривается внедрение подходов, обеспечивающих социальную градацию в тарифной политике в сфере электроэнергии и природного газа.
Что касается здравоохранения, в 2017 году предусматривается повышение прозрачности процесса распределения государственного заказа, а также создание института омбудсмена медицинской системы.
В частности, будет внедрена двухступенчатая система изучения представленных гражданами против медицинских учреждений жалоб и урегулирования споров. Первый уровень – институт рассмотрения жалоб в медицинских учреждениях и второй уровень – внедрение независимого органа – института омбудсмена медицинской системы.