Amnesty International-ը Ռուսաստանին մեղադրել է Հալեպի բնակիչներին ավիահարվածներով արտաքսելու մեջ
Հալեպում սիրիական և ռուսական ռմբակոծությունների նպատակն է ամայացնել քաղաքը և վերահսկողություն սահմանել դրա վրա, հայտարարում են Amnesty International իրավապաշտպան կազմակերպությունում: Իրավապաշտպանները ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային կոչ են արել դադարեցնել սիրիական և ռուսական ավիացիայի հարվածները՝ ուղղված Հալեպին, հայտնում է DW-ն։
Որպես ապացույց այն բանի, որ սիրիական և ռուսական ավիացիան հարվածում է բնակելի թաղամասերին, դպրոցներին, շուկաներին հրապարակվել են կադրեր արբանյակային նկարահանումից։
Բացի այդ, Amnesty International-ը մեղադրել է Ռուսաստանին, որ Չինաստանի հետ միտումնավոր արգելափակել է ՄԱԿ ԱԽ բանաձևը, որի նպատակն էր կանխել արյունահեղությունը Հալեպում։ Կազմակերպությունը պնդում է՝ կան ապացույցներ առ այն, որ Սիրիայում կիրառվում են ռուսասական կասետային ռումբեր։

Amnesty International обвинила Россию в изгнании жителей Алеппо авиаударами по жилым кварталам
Цель сирийских и российских бомбардировок в Алеппо — добиться, чтобы город обезлюдел, и взять его под контроль, заявляют в международной правозащитной организации Amnesty International. Правозащитники призвали Генассамблею ООН остановить удары сирийской и российской авиации по городу, передает DW.
В доказательство того, что сирийская и российская авиация наносит целенаправленные удары по жилым кварталам, больницам, школам, рынкам и мечетям, организация опубликовала кадры спутниковой фотосъемки.
Кроме того, Amnesty International обвинила Россию в том, что страна при помощи Китая умышленно блокировала резолюцию Совбеза ООН, призванную пресечь кровопролитие в Алеппо. Имеются свидетельства того, что в Сирии применяются «наиболее разрушительные российские кассетные бомбы», утверждает организация.