ԶԼՄ. ՀԱՀ-ը սկսում է Միջազգային քրեական դատարանից դուրս գալու գործընթաց
Հարավաֆրիկյան հանրապետությունը սկսել է Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանից դուրս գալու պաշտոնական գործընթացը՝ կառույցին մեղադրելով աֆրիկյան երկրների հանդեպ կողմնակալ վերաբերմունքի համար, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Հարավաֆրիկյան ԶԼՄ-ի փոխանցմամբ՝ իրենց հաջողվել է ձեռք բերել դուրս գալու մասին ՄԱԿ-ին հասցեագրված փաստաթուղթը:
«Հարավաֆրիկյան հանրապետությունը կարծում է, որ հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման հարցում իր պարտավորությունները երբեմն անհամատեղելի են Միջազգային քրեական դատարանի մեկնաբանությունների հետ», - փաստաթղթից մեջբերում են ԶԼՄ-ը:

СМИ: ЮАР откажется от членства в Международном уголовном суде
Южноафриканская республика начала формальный процесс выхода из Международного уголовного суда в Гааге, обвинив трибунал в предвзятом отношении к африканским странам, передает русская служба BBC.
Как сообщает ряд южноафриканских СМИ, им удалось получить копию документа о выходе, адресованного ООН за подписью министра иностранных дел страны.
«Южноафриканская республика полагает, что ее обязательства по мирному разрешению конфликтов порой несовместимы с интерпретациями Международного уголовного суда», - цитируют документ СМИ.