Իրաքը հերքում է Թուրքիայի մասնակցությունը Մոսուլի ազատագրմանը
Բաղդադը հայտարարել Է, որ Թուրքիան չի մասնակցում «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման զինյալներից Մոսուլի ազատագրման գործողությանը, հայտնում է ТАСС-ըч հղում անելով  Իրաքի զինված ուժերի պաշտոնական ներկայացուցչին:
«Մենք ժխտում ենք Թուրքիայի որևԷ մասնակցությունը Մոսուլի ազատագրման գործողությանը»,-հայտարարել Է իրաքյան բանակի միացյալ հրամանատարության մամուլի քարտուղարը:
Մինչդեռ Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմի խոսքով՝ թուրքական բանակի հրետանին քրդական զինված կազմավորումների խնդրանքով Մոսուլի մերձակայքում գնդակոծում Է ԻՊ-ի դիրքերը:
Մոսուլի ազատագրման ցամաքային ռազմական գործողությունն սկսվել է հոկտեմբերի 17-ի առավոտյան: Դրանում երգրավված ցամաքային ուժերի ընդհանուր թվաքանակը հասնում է 60 հազարի:

Ирак отрицает участие Турции в операции по освобождению Мосула
Багдад заявил, что Турция не принимает участия в операции по освобождению Мосула от боевиков запрещенной в РФ террористической группировки «Исламское государство» (ИГ), сообщает ТАСС со ссылкой на официального представителя ВС Ирака.
«Мы решительным образом отрицаем какое-либо участие Турции в операции по освобождению Мосула», - заявил пресс-секретарь объединенного командования иракской армии.
Между тем, по словам премьер-министра Турции Бинали Йылдырыма, артиллерия турецкой армии обстреливает позиции ИГ вблизи иракского Мосула по просьбе курдских военных формирований "пешмерга".
Наземная военная операция по освобождению Мосула - административного центра провинции Найнава, который боевики ИГ удерживают уже более двух лет и считают своей столицей в Ираке, началась утром 17 октября. Общая численность задействованных в ней сухопутных сил достигает порядка 60 тыс. человек.