Ռուսաստանը Թուրքիային կոչ է անում արագացնել սննդային էմբարգոյի չեղարկման ծրագրի պատրաստությունը
Ռուսաստանը Թուրքիային կոչ է անում արագացնել ծրագրի պատրաստությունը, որն անհրաժեշտ է ՌԴ սահմանած գյուղատնտեսական մթերքների մատակարարումների սահմանափակումները չեղարկելու համար, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով «Ռոսսելխոզնադզորի» կայքին։
Գերատեսչությունից հայտնում են, որ թուրքական կողմը հոկտեմբերի 6-ի բանակցությունների արդյունքում պարտավորվել է 10-օրյա ժամկետում ներկայացնել միջոցառումների ծրագիրը, որն ապահովում է Ռուսաստան մատակարարվող արտադրանքի ֆիտոսանիտարական անվտանգությունը։ Գերատեսչությունը դեռևս չի ստացել այդ ծրագիրը, ինչը դժվարացնում է ձեռք բերած համաձայնագրի իրականացումը։
«Հաշվի առնելով գյուղատնտեսական արտադրանքի փոխշահավետ արտահանման և ներկրման ոչ միայն վերականգնման, այլ նաև զարգացման անհրաժեշտությունը, ռուսական կողմը Թուրքիային խնդրել է արագացնել հնարավորինս սեղմ ժամկետներում այդ ծրագրի պատրաստումն ու ներկայացումը»,– ասված է հաղորդագրության մեջ։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 10-ին հայտարարել էր, կառավարությունը որոշում է ընդունել թույլատրել իր շուկա թուրքական մի շարք ապրանքների ներմուծումը։

Россия призвал Турцию ускорить подготовку для отмены продэмбарго
Россия призывает Турцию ускорить подготовку и предоставление программы, которая необходима для поэтапной отмены введенных РФ ограничений на поставки сельхозпродуктов, сообщает РИА Новости со ссылкой ная на сайт Россельхознадзора.
Как отмечает ведомство, турецкая сторона по итогам переговоров 6 октября в Москве взяла на себя обязанность предоставить в десятидневный срок программу мероприятий, обеспечивающих фитосанитарную безопасность поставляемой в Россию продукции. Это было необходимо для рассмотрения вопроса поэтапной отмены введенных Россельхознадзором временных ограничений на ввоз в Россию из Турции некоторых видов продукции растениеводства. При этом ведомство до сих пор не получило такую программу, что затрудняет реализацию достигнутых договоренностей.
«Принимая во внимание необходимость не только восстановления, но и дальнейшего развития взаимовыгодного экспорта и импорта сельскохозяйственной продукции, российская сторона попросила турецкую сторону ускорить подготовку и предоставление в возможно короткий срок указанной программы», — говорится в сообщении.
Президент РФ Владимир Путин 10 октября заявил, что российское правительство приняло решение допустить на свой рынок ряд турецких продуктов .