Արտահանվող պանրի ծավալներն աճում են, սակայն Հայաստանը չի կարողանում եղած պահանջարկն ապահովվել
Հայաստանից դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանվող պանրի ծավալներն այս տարի նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են, սակայն Հայաստանը չի կարողանում եղած պահանջարկն ապահովվել:
Aysor.am-ի հետ զրույցում Հայաստանի պանրագործների միության նախագահ Արմեն Գիգոյանն ասաց, որ խոսքը մոտ 20-30 տոկոս աճի մասին է:
«Պահանջում են հիմնականում եվրոպական պանիր, փորձում ենք պահանջարկն ապահովվել, բայց չենք կարողանում այն քանակով, ինչ քանակով որ պետք է», - ասաց Արմեն Գիգոյանը:
Նրա խոսքով՝ ներքին կազմակերպչական խնդիրներ կան, որոնք կառավարության հետ համատեղ պետք է լուծում ստանան:
Հարցին, թե ինչն է պատճառը, որ խնդիրը լուծում չի ստանում, հաշվի առնելով նաև հանգամանքը, որ գյուղացիներն էլ դժգոհում են կաթի մթերման անկազմակերպ վիճակից՝  պանրագործների միության նախագահը պատասխանեց. «Խնդիրն այն է, որ Արմեն Գիգոյանը պետք է գնա Գյուղատնտեսության նախարարություն, նախնական զրույց ունենա համապատասխան վարչության հետ, համատեղ նամակով դիմի կառավարությանը, որ վերջապես այս կիսաքանդ երկրում ձևավորվի կաթի արտադրության ինստիտուտ, քանի որ մենք առաջին հերթին հումքի հետ խնդիր ունենք»:
Միության նախագահն ասաց նաև, որ կառավարիչների մեծ դեֆիցիտ կա. «Փողի, ռեսուրսների խնդիր չունենք, մեր խնդիրը բավարար քանակի մասնագետներ չունենալն է», -  եզրափակեց Արմեն Գիգոյանը:

Объемы экспортируемого сыра возросли, однако Армения не может обеспечить спрос – Армен Григорян
Объемы экспортируемого из Армении в Россию сыра в нынешнем году по сравнению с предыдущим возросли, однако Армения не может обеспечить имеющийся спрос.
В беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Союза сыроделов Армении Армен Григорян сообщил, что речь идет примерно о 20-30% росте.
«В основном требуется европейский сыр, мы пытаемся обеспечить спрос, но сделать это в необходимом количестве не удается», - сказал Армен Григорян.
По его словам, есть внутренние организационные проблемы, которые должны быть решены вместе с правительством.
На вопрос, по каким причинам проблема не решается, учитывая то обстоятельство, что жители села также жалуются на неорганизованность процесса заготовки молока, Армен Григорян ответил:
«Проблема в том, что Армен Григорян должен пойти в министерство сельского хозяйства, предварительно побеседовать с соответствующим управлением, направить в правительство письмо, чтобы в этой полуразрушенной стране был сформирован институт производства молока, поскольку в первую очередь у нас возникают проблемы с сырьем».
Председатель Союза сыроделов Армении также отметил, что ощущается большой дефицит в менеджерах.
«У нас не проблем с ресурсами или деньгами, наша проблема – в отсутствии достаточного числа специалистов», - резюмировал Армен Григорян.