ԵԱՀԿ ՄԽ. ԼՂ հակամարտության գոտում համեմատական անդորրը կշարունակվի
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն աշխատում են ԼՂ հակամարտության կարգավորման ընդունելի տարբերակ գտնելու ուղղությամբ:
«Մեր աշխատանքը, որպես միջնորդներ, ուղղված է տևական խաղաղության ապահովմանը: Մենք ուզում ենք կրկնապատկել մեր ջանքերը՝ հասնելու մի կարգավորման, որ ընդունելի կլինի բոլոր կողմերի համար: Ես հավատացած եմ, որ այդ օրը կգա», - Երևանում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԵԱՀԿ ՄԽ ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
Նրա խոսքով, ապրիլյան ողբերգությունը ցույց է տալիս բանակցությունների կարևորությունը:
«Ապրիլյան ողբերգությունից հետո շփման գծում համեմատաբար հանգիստ իրավիճակ է եղել ու նաև միջազգային սահմանին: Բայց նույնիսկ մեկ զոհը` չափից շատ է: Մենք կարծում ենք, որ այս համեմատական անդորրը կշարունակվի», - ասաց Ջ.Ուորլիքը:

МГ ОБСЕ: В зоне карабахского конфликта будет продолжаться сравнительное спокойствие
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ работают в направлении поиска приемлемого варианта урегулирования карабахского конфликта.
«Наша работа в качестве посредников направлена на обеспечение длительного мира. Мы хотим удвоить наши усилия для достижения такого урегулирования, которое будет приемлемым для всех сторон. Я верю, что этот день наступит», - заявил американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик в ходе встречи с журналистами в Ереване.
По его словам, апрельская трагедия показала важность переговоров.
«После апрельской трагедии на линии соприкосновения, а также на международной границе установилась относительно спокойная ситуация. Однако даже одна жертва – это слишком. Мы считаем, что это сравнительное спокойствие будет продолжаться», - сказал Джеймс Уорлик.
Ранее 24 октября сопредседатели Минской группы ОБСЕ провели переговоры в Степанакерте, а до этого они посетили Баку.