Զալբեր. ԼՂ հարցով կարող են ձեռք բերվել համաձայնություններ, սպասվում է նախագահների հանդիպում
Եվրամիության՝ Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Հերբերտ Զալբերն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում Ռուսաստանի ակտիվացումը:
«Այս իրավիճակում հատկապես ակտիվ է Ռուսաստանը, չնայած առաջընթաց դեռ չկա, մենք տեսնում ենք, որ երկխոսությունը շարունակվում է: ԼՂ-ի հակամարտության կարգավորման գործընթացում դիվանագիտական ակտիվացում է նկատվում», - Trend-ին ասել է Հ. Զալբերը:
Նա հույս է հայտնել, որ մոտ ժամանակներում կկազմակերպվի Հայաստանի և Անդրբեջանի նախագահների՝ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի, հերթական հանդիպումը՝ բանակցային գործընթացների շրջանակում:
Նրա խոսքով՝ ստացված ազդանշանները հույս են ներշնչում, որ գործընթացը տեղից շարժվում է:
«Եթե իմ տպավորությունները ճիշտ են, ապա հույս կա, որ ձեռք կբերվեն նոր համաձայնագրեր և կգտնվեն փոխզիջման լուծումներ», - ասել է Հ.Զալբերը:

Зальбер: По Карабаху могут быть достигнуты какие-то соглашения, ожидается встреча президентов
Специальный представитель Европейского Союза по Южному Кавказу Герберт Зальбер отмечает активность России в переговорном процессе по мирному урегулированию карабахского конфликта.
«Россия особенно активна в этой ситуации. Хотя прорыва еще нет, мы видим, что диалог продолжается. Вокруг процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта наблюдается дипломатическая активность», - заявил спецпредставитель ЕС азербайджанскому агентству «Тренд».
Г.Зальбер выразил надежду на организацию в скором времени очередной встречи президентов Азербайджана и Армении Ильхама Алиева и Сержа Саргсяна в рамках переговорного процесса.
По его словам, полученные им сигналы дают надежду на то, что процесс продвигается. «Если мои впечатления верны, какие-то соглашения могут быть достигнуты и могут быть найдены компромиссные решения», - сказал Г.Зальбер.