Տուսկ. ԵՄ-ի անդամները միասնական դիրքորոշում չունեն Ռուսաստանի նկատմամբ
Եվրախորհրդի ղեկավար Դոնալդ Տուսկը չորեքշաբթի ընդունել է, որ Եվրամիության անդամ երկրների շրջանում միասնական դիրքորոշում չկա Ռուսաստանի նկատմամբ քաղաքականության հարցում, հայտնում է РИА Новости-ն:
«Մենք պետք է պահպանենք միասնությունը Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերություններում», - ասել է նա՝ Ստրասբուրգում ելույթ ունենալով Եվրախորհրդի լիագումար նստաշրջանում, որը հեռարձակում էր Եվրահանձնաժողովի տեսածառայությունը:
Տուսկի խոսքով՝ եթե Եվրամիությունը ցանկանում է արդյունավետ քաղաքականություն վարել ՌԴ-ի նկատմամբ, «մենք (ԵՄ-ի երկրները) պետք է միասնական լինենք որպես Եվրամիություն»:
Եվրախորհրդի ղեկավարը մեկնաբանել է հոկտեմբերի 20-21-ին Բրյուսելում կայացած ԵՄ-ի գագաթնաժողովի արդյունքները, որի մասնակիցները բանավեճ են անցկացրել ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների շուրջ, բայց հավանություն չեն տվել Սիրիայի պատճառով նոր պատժամիջոցների ընդունմանը:

Туск: члены ЕС не имеют единой позиции в отношении России
Глава Европейского совета Дональд Туск признал в среду, что среди стран-членов Евросоюза нет единой позиции по политике в отношении России, передает РИА Новости.
«Мы должны сохранить единство в наших отношениях с Россией. Выстраивание единства ЕС – трудный процесс, если не сказать неэстетичный. Но альтернативы этому нет», — сказал он, выступая на пленарной сессии Европарламента в Страсбурге, которую транслировала видеослужба Еврокомиссии.
По словам Туска, если Евросоюз хочет проводить эффективную политику в отношении РФ, «мы (страны ЕС – ред.) должны быть едины как ЕС».
Глава Евросовета прокомментировал итоги саммита ЕС 20-21 октября в Брюсселя, участники которого провели дискуссию по отношениям с РФ, но не одобрили принятие новых санкций из-за Сирии.