Կարեն Կարապետյանին կարող է տրվել ՀՀԿ-ի խորհրդի նախագահի պաշտոնը. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ»-ի տեղեկություններով՝ իշխող Հանրապետական կուսակցության ներսում այս օրերին գլուխ են կոտրում, թե կուսակցական պաշտոններից որ մեկը «տան» ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանին:
Խնդիրը հետևյալ կերպ է դրված. պաշտոնը պետք է արտացոլի Հանրապետական կուսակցությունում նրա բարձր դիրքը` Սերժ Սարգսյանից հետո երկրորդ մարդը լինելու հանգամանքը: Այս նպատակով նաև քննարկվում է տարբերակ, ըստ որի, վարչապետ Կարեն Կարապետյանին կարող է տրվել ՀՀԿ-ի խորհրդի նախագահի պաշտոնը: Այսինքն՝ Սերժ Սարգսյանը կլինի կուսակցության նախագահը, իսկ Կարեն Կարապետյանը` խորհրդի նախագահը: Համանման մեխանիզմ ժամանակին կիրառվել է Սերժ Սարգսյանի համար, երբ 2006-ի հուլիսին նա անդամակցեց ՀՀԿ-ին:
Այն ժամանակ ՀՀԿ-ի նախագահը վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանն էր, Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ-ին անդամագրվելուց հետո դարձավ կուսակցության խորհրդի նախագահը: Անդրանիկ Մարգարյանի մահվանից հետո կուսակցական երկու պաշտոններն էլ անցան Սերժ Սարգսյանի տիրապետման տակ:

«Жоховурд»: Карен Карапетян может получить должность председателя совета РПА
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что в Республиканской партии Армении в эти дни ломают голову над тем, какую из партийных должностей «дать» премьер-министру Карену Карапетяну.
«Вопрос поставлен следующим образом: должность должна отражать его высокий статус в Республиканской партии и то, что он является после Сержа Саргсяна вторым лицом. С этой целью обсуждается также вариант, согласно которому Карену Карапетяну может быть предоставлена должность председателя совета РПА. То есть, Серж Саргсян будет председателем партии, а Карен Карапетян – председателем совета РПА. Аналогичный механизм в свое время был применен в случае Сержа Саргсяна, когда в июле 2006 года он вступил в ряды РПА.
Тогда председателем Республиканской партии был премьер-министр Андраник Маргарян, а Серж Саргсян после вступления в партию стал председателем Совета РПА. После смерти Андраника Маргаряна обе должности перешли к Сержу Саргсяну», - пишет газета.