Պորոշենկոն հեռախոսազրույց է ունեցել Էրդողանի հետ
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Ուկրաինայի նախագահի մամուլի ծառայությանը։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Պորոշենկոն շնորհավորել է թուրք ժողովրդին Թուրքիայի Հանրապետության 93-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Բացի այդ ուկրաինացի առաջնորդը հաղորդել է, որ Թուրքիայի քաղաքացիներն այսուհետ Ուկրաինայի տարածքում առանց վիզայի կարող են մնալ 90 օր նախկին 60 օրվա փոխարեն։ Թուրքիայի կառավարությունն ավելի վաղ համանման որոշում էր կայացրել Ուկրաինայի քաղաքացիների հանդեպ։
Պորոշենկոյի խոսքով՝ այդ  քայլը կօգնի խորացնել ինչպես տնտեսական, այնպես էլ միջանձնային հարաբերությունները երկու երկրների միջև։

Порошенко провел телефонный разговор с Эрдоганом
Президент Украины Петр Порошенко провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом, сообщает Gazeta.ru со ссылкой на пресс-службу главы украинского государства.
В ходе разговора Порошенко поздравил турецкий народ с грядущей девяносто третьей годовщиной провозглашения Республики Турция.
Кроме того, украинский лидер проинформировал турецкого президента об увеличении срока безвизового нахождения с 60 до 90 дней в течение 180-дневного периода для турецких граждан на территории Украины. Аналогичное решение в отношении украинских граждан правительство Турции приняло ранее.
По словам Порошенко, это является важным шагом в развитии межчеловеческих отношений и экономических связей между странами.