ՅՈւՆԻՍԵՖ. երկու շաբաթում Սիրիայում գնդակոծվել է 5 դպրոց
Հոկտեմբերի 11-ից Սիրիայում գնդակոծվել է 5 դպրոց, դրանցից երկուսը գնդակոծման են ենթարկվել հինգշաբթի։ Այս մասին հայտնել է ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի տնօրեն Էնթոնի Լեյքը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Դումա քաղաքում և Հալեպի արևմուտքում դպրոցների գնդակոծման մասին այսօր ստացված հաղորդագրությունները սաստկացնում են մեր զայրույթն ու վրդովմունքը…Եթե դա իրականացնողներն իրենց մեջ չեն կարողանում մարդասիրություն գտնել, նրանք պետք է զգան միջազգային դատապարտում», - ասել է նա։
ՌԴ ՊՆ ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը հինգշաբթի հայտնել էր, որ Հալեպի շրջանում դասերի ժամանակ դպրոցի վրա ականի և գազային բալոնի անկման հետևանքով զոհվել է 3 երեխա, ևս 10-ը վիրավորվել են։
Չորեքշաբթի ՅՈւՆԻՍԵՖ-ը հայտնել էր այն մասին, որ Սիրիայի հյուսիսում ավիահարվածի հետևանքով զոհվել է 22 երեխա և 6 ուսուցիչ։

ЮНИСЕФ: за две недели в Сирии обстреляны пять школ
С 11 октября в Сирии были обстреляны пять школ, две из них подверглись обстрелу в четверг, сообщил исполнительный директор ЮНИСЕФ Энтони Лейк, передаетж русская служба BBC.
«Поступившие сегодня сообщения об обстрелах школ в городе Дума и в западном Алеппо усиливают наше негодование и возмущение... Если совершившие это не могут найти в себе гуманизма, они должны почувствовать международное осуждение», - сказал он.
Представитель минобороны России Игорь Конашенков в четверг сообщил, что трое детей погибли и 10 ранены в результате попадания мины и газового баллона в школьные классы в районе Алеппо.
В среду ЮНИСЕФ сообщило о том, что на севере Сирии в результате авиаудара погибли 22 ребенка и шесть учителей.