Պատմամշակութային հուշարձանների հետ կապված ենթակառուցվածքներ են ստեղծվելու. Արմեն Ամիրյան
ՀՀ կառավարությունը Համաշխարհային բանկի հետ ստորագրել է պայմանագիր պատմամշակութային հուշարձանների հետ կապված ենթակառուցվածքներ ստեղծելու մասին, «Welcome to Armenia» համաժողովի ընթացքում ասաց ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը:
«Համաշխարհային բանկի և ՀՀ կառավարության միջև կա ստորագրված պայմանագիր, որի համաձայն Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու ամբողջ երկայնքով՝ Երևանից մինչև հարավ՝ մինչև Մեղրի, նաև Հաղպատ, Սանահին ուղղությամբ՝ բոլոր պատմամշակութային հուշարձանների հետ կապված ստեղծվում են ենթակառուցվածքներ, այդ թվում՝ համայքների ճանապարհները», - նշեց Ա.Ամիրյանը:
ՀՀ մշակույթի նախարարը նաև հայտնեց, որ երեկ՝ հոկտեմբերի 27-ին, հանդիպել է Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչների հետ, ովքեր տեղեկացրել են 2017 թվականից Հյուսիս-Հարավ ավտոմայրուղու ամբողջ երկայնքով շինարարական աշխատանքները սկսելու մասին:

Армен Амирян: В Армении будут созданы инфраструктуры, связанные с историко-культурными памятниками
Правительство Армении подписало с Всемирным банком соглашение о создании инфраструктур, связанных с историко-культурными памятниками, заявил сегодня в ходе форума «Welcome to Armenia» министр культуры Армен Амирян.
«Между Всемирным банком и правительством Армении есть подписанный договор, согласно которому по всей протяженности автотрассы "Север-Юг" – с Еревана до юга, до Мегри, а также в направлении Ахпат, Санаин создаются инфраструктуры, связанные со всеми историко-культурными памятниками, в том числе общинные дороги», - отметил Армен Амирян.
Министр культуры Армении также добавил, что вчера, 27 октября, он встречался с представителями Всемирного банка, которые сообщили о начале строительных работ по всей протяженности автотрассы «Север-Юг» с 2017 года.