ՀՀ կառավարությունը բաց է և պատրաստ համագործակցության բոլոր հնարավոր ոլորտներում. Վարչապետ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ընդունել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) Արևելյան Եվրոպայի և Կովկասի երկրների գծով համակարգող տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցությունը, որի արդյունավետության մասին առարկայական խոսում են թվերը. Հայաստան-ՎԶԵԲ գործընկերության փաթեթը ներառում է 153 ծրագիր, որից 56-ը գործող են, իսկ ՎԶԵԲ-ի կողմից կատարված ներդրումների ընդհանուր թիվը հատում է 1 մլրդ եվրոյի շեմը: Վարչապետը կարևորել է ՎԶԵԲ-ի աջակցությամբ թե´ պետական (Կոշտ թափոնների կառավարման, Ջրամատակարարման բարելավման, Սահմանային անցակետերի արդիականացման և այլն), թե´ մասնավոր հատվածի ֆինանսավորման ծրագրերի իրականացումը՝ հատկապես ողջունելով այն հանգամանքը, որ ՀՀ-ի ընթացիկ ընդհանուր պորտֆելի (305 մլն եվրո) 83 տոկոսը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածի ուղղակի ֆինանսավորմանը: Ֆինանսական շուկաների զարգացման տեսանկյունից Կարեն Կարապետյանը կարևորել է նաև 2016 թ. մարտին ՀՀ ֆինանսների նախարարության և ՀՀ կենտրոնական բանկի հետ Փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը:
Ֆրենսիս Մալիժը շնորհակալություն է հայտնել բարձր գնահատականի համար և ընդգծել, որ ՎԶԵԲ-ը կարևորում է մեր երկրի հետ համագործակցության ընդլայնումն ու ներդրումների ծավալի շարունակական ավելացումը: Նա ողջունել է ՀՀ կառավարության՝ Ռազմավարական նախաձեռնությունների կենտրոնի ստեղծման նախաձեռնությունը, բիզնես միջավայրի ու մրցակցային դաշտի բարելավմանն ուղղված ջանքերը և նշել, որ ՎԶԵԲ-ը պատրաստ է ակտիվ աշխատել այդ կենտրոնի հետ համատեղ նախագծերի շուրջ, ինչպես նաև օգտակար լինել կառավարությանը մրցակցային բարենպաստ դաշտի ձևավորման գործում: Ֆրենսիս Մալիժը, անդրադառնալով երկկողմ գործակցության առաջնահերթություններին, վերահաստատել է 2015 թ. Հայաստանի համար հաստատված նոր ռազմավարությամբ 3 հիմնական՝ մասնավոր հատվածի մրցունակության բարձրացման, տեղական կապիտալի շուկայի զարգացման և ինքնաբավ պետական ծառայությունների շուկայի ձևավորման ուղղություններով համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամությունը՝ հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության նախանշած առաջնահերթությունները:
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ընթացքը և զարգացման հեռանկարները: Կողմերն անդրադարձել են էներգետիկայի, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության օրենսդրական դաշտի կատարելագործման, գործարար միջավայրի բարելավման, ներդրումային հիմնադրամների ձևավորման և մի շարք այլ ուղղություններով հնարավոր գործակցությանը վերաբերող հարցերի: Ֆրենսիս Մալիժը նաև ողջունել է գործադիրի կողմից Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության (EITI) ներդրումը և ՀՀ կառավարության ծրագրում 2017 թ. EITI-ի թեկնածության հայտի ներկայացման ամրագրումը:
Վարչապետ Կարապետյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը բաց է և պատրաստ համագործակցության բոլոր հնարավոր ոլորտներում՝ հանձնարարելով շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներին ՎԶԵԲ-ի ներկայացուցիչների հետ մանրամասն քննարկել համատեղ ծրագրերը և հետագա անելիքները:

Правительство Армении открыто и готово к сотрудничеству во всех возможных сферах – премьер
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня делегацию во главе с руководителем Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) в странах Восточной Европы и Кавказа Фрэнсисом Малижом.
Глава правительства высоко оценил сотрудничество с ЕБРР, об эффективности которого предметно говорят цифры: пакет сотрудничества Армения ЕБРР включает 153 программ, из них 56 – действующие, а общее количество осуществленных ЕБРР инвестиций превышает предел 1 млн. евро. Премьер отметил важность реализации при содействии ЕБРР программ финансирования и государственного (управление твердыми отходами, улучшение водоснабжения, модернизация пограничных КПП и т.д.), и частного секторов, особо подчеркнув, что 83% (305 млн. евро) текущего общего портфеля Армении приходится на долю прямого финансирования частного сектора. С точки зрения развития финансовых рынков Карен Карапетян придал важность также подписанию в марте 2016 года Меморандума о взаимопонимании между министерством финансов Армении и Европейским банком реконструкции и развития.
Фрэнсис Малиж поблагодарил за высокую оценку и подчеркнул, что ЕБРР придает важность расширению сотрудничества с Арменией и последовательному увеличению объема инвестиций. Он приветствовал решение правительства о создании Центра стратегических инициатив, усилия по улучшению бизнес-среды и конкурентного поля, и отметил, что ЕБРР готов активно работать с этим центром вокруг совместных проектов, а также быть полезным правительству в деле формирования благоприятного конкурентных поля. Обратившись к приоритетам двустороннего взаимодействия, Фрэнсис Малиж подтвердил готовность развивать сотрудничество в трех основных направлениях утвержденной в 2015 году для Армении новой стратегии – повышения конкурентоспособности, развития местного рынка и формирования рынка самодостаточных государственных услуг.
Собеседники обсудили ход двустороннего сотрудничество и перспективы развития. Стороны обратились также к вопросам взаимодействия в частности, в сфере энергетики, совершенствования законодательного поля, улучшения бизнес-среды, формирования инвестиционных фондов и ряде других отраслей. Фрэнсис Малиж также приветствовал внедрение правительством Инициативы прозрачности промышленных отраслей (EITI).
Премьер-министр отметил, что правительство Армении открыто и готово к сотрудничеству во всех возможных сферах, поручив главам заинтересованных ведомств детально обсудить с представителями ЕБРР совместные программы и дальнейшие действия.