ԵՄ. Վրաստանի համար այցագրերի չեղարկման ժամկետը կախված չէ քաղաքականությունից
Եվրամիության կողմից Վրաստանի քաղաքացիների համար այցագրային ռեժիմի չեղարկման ժամկետը կախված չէ քաղաքական նկատառումներից, դա զուտ ընթացակարգային հարց է:  Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, այս մաին հայտարարել է Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Ֆեդերիկա Մոգերինին:
«Ես չեմ կարող ձեզ ժամկետ ասել, որովհետև այժմ խորհրդարանը և ԵՄ-ի խորհուրդը պետք է ավարտեն ընթակարգը: Ես խոսում եմ ընթացակարգի, այլ ոչ թե որոշման ընդունման մասին, որովհետև ես համարում եմ, որ դա քաղաքական կամքի հարց չէ, դա Վրաստանի հետ կապված հարց չէ: Դա հարց է, որը կապված է Եվրամիության ներսում այցագրային ռեժիմի գործողության կասեցման մեխանիզմի վերաբերյալ որոշման ընդունման հետ»,- լրագրողներին ասել է Մոգերինին Վրաստանի և Եվրամիության ասոցիացման խորհրդի նիստից հետո:
Դիվանագետը կարծիք է հայտնել, որ այցագրերի չեղարկումը տեղի կունենա մոտ ժամանականերս, ընդ որում նա հավելել է, որ ստույգ ամսաթիվ նշել չի կարող:

В ЕС заявили, что сроки отмены виз для Грузии не зависят от политики
Сроки отмены Евросоюзом визового режима для граждан Грузии не зависят от политических соображений, это чисто процедурный вопрос,  сообщает РИА Новости со ссылкой на главу дипломатии ЕС Федерика Могерини.
«Я не могу назвать вам дату, потому что теперь парламенту и Совету ЕС предстоит завершить процедуру. Я говорю о процедуре, а не о принятии решения, потому что я считаю, что это не вопрос политической воли, это не связанный с Грузией вопрос. Это вопрос, связанный с завершением процесса принятия решения по механизму (о приостановке действия безвизового режима) внутри Евросоюза», — сказала Могерини журналистам после заседания совета по ассоциации Грузии и Евросоюза.
По ее словам, «Грузия заслужила это невероятным образом». «Ничто не может оказать негативное влияние на это», — заявила глава европейской дипломатии.
Она считает, что отмена виз произойдет в скором времени, при этом она сказала, что точную дату назвать не может.