Գամբիայի նախագահը 22 տարի կառավարելուց հետո ընդունել է ընտրություններում իր պարտությունը
Գամբիայի նախագահ Յայա Ջամմեն, ով արդեն 22 տարի է՝ ղեկավարում է երկիրը, ընդունել է իր պարտությունը ընտրություններում, հայտնում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով Ֆրանս Փրեսին։
«Իսկապես, բացառիկ դեպք է, երբ մարդը, որն այդքան երկար ժամանակ կառավարել է երկիրը, ընդունում է իր պարտությունը»,- հայտնել է Գամբիայի ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Ալի Մոմար Նջիեն նախագահի ընտրությունների արդյունքները հայտարարելուց առաջ։
51-ամյա նախագահը, որը երկիրը կառավարում է 1994-ից սկսած, մտադիր է պաշտոնապես շնորհավորել ընդդիմության թեկնածու Ադամ Բարոուին՝ ընտրություններում հաղթելու առթիվ։
Գամբիայում նախագահի ընտրությունները կայացել են դեկտեմբերի 1-ին։ Ավելի վաղ Reuters գործակալությունը, վկայակոչելով նախնական տվյալները, հայտնել էր, որ ընդդիմության թեկնածուն հավաքում է ընտրողների ձայների 44 տոկոսը, իսկ գործող նախագահը՝ 40 տոկոսը։

Президент Гамбии после 22 лет правления признал поражение на выборах
Президент Гамбии Яйя Джамме, правивший страной на протяжении 22 лет, признал поражение на выборах главы государства, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Франс Пресс.
«Это действительно уникальный случай, когда человек, правивший страной так долго, признал свое поражение», — заявил председатель избирательной комиссии Гамбии Алие Момар Нджие перед объявлением результатов президентских выборов.
Как сообщило государственное телевидение, 51-летний президент, правивший страной с 1994 года, намерен официально поздравить кандидата от оппозиции Адама Барроу (Adama Barrow) с победой на выборах.
Президентские выборы в Гамбии состоялись 1 декабря. Ранее агентство Рейтер со ссылкой на предварительные данные сообщило, что кандидат от оппозиции набирает 44% голосов избирателей против 40% голосов, поданных за действующего президента страны.