Թրամփը հաստատել է Մետիսին Պենտագոնի ղեկավար նշանակելու մտադրությունը
ԱՄՆ-ի ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը պաշտպանության նախարար կնշանակի պաշտոնաթող գեներալ Ջեյմս Մետիսին: Քաղաքական գործիչը դա հաստատել է՝ դեկտեմբերի 1-ի երեկոյան՝ Ցինցինատի քաղաքում (Օհայոյի նահանգ) ելույթ ունենալով ընտրություններից հետո իր կողմնակիցների հետ կայացած առաջին հանդիպմանը, հայտնում է ТАСС-ը:
«Մենք պատրաստվում ենք «Կատաղած շուն» Մետիսին նշանակել մեր պաշտպանության նախարար: Բայց մենք այս մասին (պաշտոնապես) չենք հայտարարում մինչև երկուշաբթի, ուստի ոչ մեկին մի ասեք»,- ասել է ԱՄՆ-ի հաջորդ ղեկավարը, որն իր պարտականությունների կատարմանը ձեռնամուխ կլինի հունվարի 20-ին:
«Կատաղած շունը» և «Կուսակրոն մարտիկը» պաշտոնաթող գեներալի մականուններն են, որը 2013 թվականին թոշակի է անցել ԱՄՆ-ի զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարության ղեկավարի պաշտոնից:

Трамп подтвердил намерение назначить Маттиса главой Пентагона
Избранный президент США Дональд Трамп назначит министром обороны отставного генерала Джеймса Мэттиса. Политик подтвердил это, выступая в четверг вечером в городе Цинциннати (штат Огайо) на первой после выборов встрече со своими сторонниками, сообщает ТАСС.
«Мы собираемся назначить «Бешеного пса» Мэттиса своим министром обороны. Но мы об этом не объявляем (официально) до понедельника, поэтому никому не говорите», - заявил следующий американский лидер, приступающий к исполнению своих обязанностей 20 января.
«Бешеный пес» и «Воин-монах» - это прозвища отставного генерала, который в 2013 году ушел на пенсию с поста главы Центрального командования Вооруженных сил США.