ՀՀ-ում ՌԴ զորախումբը դառնալու է համատեղ կառավարման ենթակա գործոն. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն այն կարծիքին է, որ Հայաստանի և ՌԴ միջև միավորված զորախմբի մասին համաձայնագրի ստորագրմամբ՝ Հայաստանը փորձում է մեծացնել իր ազդեցությունն ու վերահսկողությունը Հայաստանում տեղակայված ռուսական զորախմբի վրա:
«Շատ բան չի ավելացվել նախկինում ձեռքբերված պայմանավորվածությունների և գործող այն զորախմբի մեջ, որի հրամանատարը Անդրանիկ Մակարյանն է: Հիմքում դրված է ռազմական համագործակցության բարձրացման հարցը», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց նա:
Քաղաքագետն ընդգծեց, որ եթե չլիներ անհրաժեշտություն, ապա նման պայմանագիր չէր ստորագրվի:
«Մեկ բան պարզ է՝ ռուսական մեծ զորախումբ է գտնվում ՀՀ տարածքում, և այդ զորախումբը, ըստ էության, դառնալու է համատեղ կառավարման ենթագա գործոն», - հավելեց նա:
Նոյեմբերի 30-ին Ռուսաստանի և Հայաստանի ռազմական գերատեսչությունները ստորագրել են երկու երկրների միավորված զորախմբի մասին համաձայնագիրը: Վիգեն Սարգսյանն ընդգծել է, որ զորախումբը կներառի Հայաստանի տարածքում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանը և Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումներ:
Ստորագրությունցի հետո Վիգեն Սարգսյանը նշել է, որ ՀՀ-ին պետք է իրավական հիմք, որով հնարավոր կլինի Հայաստանի տարածքում գտնվող ռուսական զորքերը ներգրավվել Հայաստանի պաշտպանությանը:

Российская группировка войск станет фактором совместного управления – Грант Мелик-Шахназарян
Политолог Грант Мелик-Шахназарян считает, что подписанное между Арменией и Россией соглашение об Объединенной группировке войск увеличит влияние и контроль Армении над дислоцированной в республике российской группировкой войск.
«К достигнутым в прошлом договоренностям и действующей группировке войск, которой командует генерал-майор Андраник Макаряна, добавилось немногое. В основе лежит вопрос повышения военного сотрудничества», - отметил он в беседе с корреспондентом Aysor.am.
Политолог подчеркнул, что без необходимости такой договор не был бы подписан.
«Ясно одно – на территории Армении находится большая группировка российских войск, и эта группировка, по сути, станет фактором, подлежащим совместному управлению», - отметил политолог.
Оборонные ведомства Армении и России 30 ноября в Москве подписали соглашение об Объединенной группировке войск. Министр обороны Виген Саркисян подчеркнул, что группировка войск будет включать дислоцированную в Армении 102-ю российскую военную базу и подразделения Вооруженных сил Армении.
После подписания Виген Саркисян уточнил, что подписание соглашения об объединенной группировке войск даст право российским войскам принять участие в защите территории Армении. «При посягательстве против Армении российская военная база, которая находится в Гюмри, должна также быть вовлечена в дело обороны, а для этого необходима правовая основа», - заявил Саркисян.