Սիրիայի կառավարական ուժերի արշավի հետևանքով ավելի քան 30 հազար մարդ է լքել Հալեպում իր տունը
Սիրիայի կառավարական բանակի կողմից Հալեպի մի շարք շրջաններում իրականացվող ազատագրման ռազմարշավի հետևանքով ավելի քան 30 հազար մարդ է հեռացել այդ շրջաններից, հայտնել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Համաշխարհային կազմակերպության գնահատմամբ` 31.500 մարդ տեղափոխվել է Հալեպի արևելյան շրջաններից, որտեղ կրկին վերահսկողություն են հաստատել Սիրիայի կառավարական ուժերը:
Դյուժարիկն ուրբաթ կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ընդգծել է, որ ընդհանուր առմամբ հումանիտար իրավիճակը Հալեպում շարունակում է վատթարանալ:
Վերջին ամիսներին Հալեպում տիրող իրավիճակը կտրուկ սրվել է. քաղաքում և շրջակա արվարձաններում դաժան մարտեր են ընթանում:
Ռուսաստանում արգելված  «Ջեբհաթ ան-Նուսրա» ահաբեկչական խմբավորման գրոհայինները հազարավոր խաղաղ բնակիչների են պահում քաղաքի արևելյան թաղամասերում և խափանում են հումանիտար միջանցքներով հեռանալու նրանց բոլոր փորձերը:

Более 30 тысяч человек покинули Алеппо в ходе операции сил правительства
Более 30 тысяч человек покинули районы сирийского Алеппо за время проведения операции правительственных сил по освобождению районов города от боевиков, сообщил официальный представитель генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик, передает РИА Новости.
По оценкам всемирной организации, до 31,5 тысячи человек были перемещены из районов восточного Алеппо, контроль над которым вернуло правительство Сирии.
Дюжаррик на брифинге в пятницу отметил, что в целом гуманитарная ситуация в Алеппо продолжает ухудшаться.
В последние месяцы ситуация в Алеппо чрезвычайно обострилась, в городе и окрестностях идут тяжелые бои. Террористические группировки, относящиеся к запрещенной в РФ «Джебхат ан-Нусре» («Харакет Нур-эд-Дин Аз-Зинки» и «Ахрар аш-Шам»), удерживают тысячи мирных граждан в восточных кварталах города и пресекают любые их попытки уйти через обозначенные армией гуманитарные коридоры.