Գերմանիայում Աֆղանստանից ժամանած ներգաղթյալը բռնաբարել ու սպանել է Եվրահանձնաժողովի պաշտոնյայի դստերը
05/12/2016 14:42
Գերմանիայում ձերբակալվել է ապաստանի ստացման հավակնող երիտասարդ աֆղանցին, ով մեղադրվում է Եվրահանձնաժողովի բարձրաստիճան պաշտոնյայի 19-ամյա դստեր բռնաբարության ու սպանության մեջ, հայտնում է Lenta.ru-ն՝ հղում անելով Daily Mail թերթին։
Բժշկություն ուսումնասիրող ուսանողուհի Մարիա Լադենբուրգերն ազատ ժամանակ կամավոր էր աշխատում փախստականների ապաստարանում։ Նրա դին գտել են հոկտեմբերի 16-ին Ֆրայբուրգի համալսարանական քաղաքում՝ Շվեյցարիայի հետ սահմանից ոչ հեռու։ Բռնաբարությունից հետո նրան խեղդել են ջրում։
Ոստիկանության տվյալներով՝ կասկածյալը խոստովանել է սպանությունը։ Դատը կկայանա 2017 թվականին։
Քննությունը պարզել է, որ գիշերը Մարիան երեկույթից տուն էր վերադառնում, երբ նրա վրա հարձակվել են։ Դեռևս հայտնի չէ՝ զոհը ճանաչե՞լ է իրեն սպանողին մինչ այդ միջադեպը։
Ոստիկանությունը ներկայում փորձում է պարզել՝ մասնակի՞ց է աֆղան տղամարդը նույն շրջանում մեկ այլ երիտասարդ կնոջ մահվան դեպքին։

В Германии мигрант из Афганистана изнасиловал и убил дочь чиновника Еврокомиссии
В Германии арестован претендовавший на получение убежища молодой человек из Афганистана, его обвиняют в изнасиловании и убийстве 19-летней дочери высокопоставленного чиновника Еврокомиссии, передает Lenta.ru со ссылкой на газету The Daily Mail.
Обучавшаяся на медика студентка Мария Ладенбургер, в свободное время работавшая волонтером в приюте для беженцев, была найдена 16 октября в университетском городе Фрайбурге недалеко от границы со Швейцарией. После изнасилования потерпевшую утопили в реке.
По данным полиции, подозреваемый признался в убийстве. Суд состоится в 2017 году.
Следствие установило, что ночью Мария ушла с вечеринки и направилась, как обычно, домой, но по дороге на нее напали. Пока неясно, были ли знакомы жертва и убийца до инцидента.
Полиция в настоящее время пытается установить, причастен ли афганец к гибели другой молодой женщины в этом же районе.