Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության հետ քննարկվել են էկոտուրիզմի զարգացմանն աջակցելու մեխանիզմները
05/12/2016 19:23
ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալ Խաչիկ Հակոբյանը հանդիպել է աշխատանքային այցով տարածաշրջան ժամանած  Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության ներկայացուցիչ Ակիրա Օհարային:
Բնապահպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարի տեղակալը ներկայացրել է էկոտուրիզմի զարգացման ուղղությամբ նախարարության իրականացրած աշխատանքները և առաջիկա ծրագրերը:
Ակիրա Օհարան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Հայաստան այցելության նպատակն է տուրիզմի ոլորտի` մասնավորապես էկոտուրիզմի ներուժին ծանոթանալը և աջակցության մեխանիզմների դիտարկումը:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի Հանրապետությունում էկոտուրիզմի զարգացման ռազմավարության, համապատասխան ենթակառուցվածքներին, ոլորտում արդի տեխնոլոգիաների կիրառմանը, համայնքների ներուժի օգտագործմանն առնչվող հարցեր:
Նախանշվել են էկոտուրիզմի զարգացմանը նպաստող այն բաղադրիչները, որոնց կայացման համար կարող է դիտարկվել Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության աջակցությունը:

Механизмы развития экотуризма в Армении обсуждены с Японским Агентством международного сотрудничества
05/12/2016 20:08
Заместитель министра охраны природы Армении Хачик Акопян принял сегодня прибывшего с рабочим визитом в регион представителя Японского Агентства международного сотрудничества Акиру Охара.
Как сообщает пресс-служба ведомства, замминистра охраны природы представил деятельность министерства в направлении развития экотуризма и предстоящие программы.
Акира Охара, выразив благодарность за прием, отметил, что цель визита в Армению ознакомится со сферой туризма, в частности потенциалом экотуризма и обсудить механизмы содействия.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся стратегии развития экотуризма и соответствующих инфраструктур в Армении, внедрения в сферу современных технологий и использования потенциала общин.
В ходе встречи были обозначены способствующие развитию экотуризма составляющие, становлению которых может посодействовать Японское Агентство международного сотрудничества.