ՀՀ նախագահ. Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունն անշահախնդիր բարեգործ է
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 4-ի երեկոյան «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցի «Տիգրան Մեծ» սրահում մասնակցել է Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության 110-ամյակի առիթով կազմակերպված գալա ընթրիքին: Հանրապետության նախագահը հանդես է եկել ելույթով և շնորհավորական խոսք հղել ՀԲԸՄ անդամներին և միջոցառման բոլոր մասնակիցներին:
«Գործունեությունը սկսելով նախորդ դարի սկզբին՝ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը իր 150 տեղական կազմակերպություններով 110 տարի կատարեց, և վստահ եմ՝ շարունակելու է կատարել անփոխարինելի գործունեություն: Եթե ես հիմա սկսեմ թվարկել բոլոր այն ծրագրերը, իրականացված գործունեությունը, ապա գրեթե ոչինչ ասած չեմ լինի: Անփոխարինելի բառը, կարծում եմ, շատ ճիշտ բնութագիրն է այն գործունեության, որ մի խումբ մարդիկ կարողացան իրականացնել ճիշտ ժամանակին, գտնել այն ճիշտ ճանապարհը, որով մեծ նպաստ բերեցին ինչպես հայապահպանությանը, այնպես էլ անկախ Հայաստանի, ընդհանրապես, հայ ժողովրդի լինելիությանը:
Ի՞նչն է Բարեգործական ընդհանուր միության և մնացած բոլոր կառույցների տարբերությունը. իմ կարծիքով, առաջին հերթին այս մարդիկ՝ լինեն կենտրոնական վարչության ներկայացուցիչներ, թե պարզապես անդամներ՝ բարեգործներ, երբեք որևէ ակնկալիք չեն ունեցել և շարժվել են, առաջ են գնացել բարեգործության շատ պարզ կանոններով` երբեք չեն ակնկալել, որ որևէ մեկը պետք է իրենց երախտագիտություն հայտնի բարեգործության համար և երբեք միտք չեն ունեցել իրենց բարեգործությամբ հագուրդ տալու անձնական ինչ-ինչ նկրտումների: Նրանք երբեք որևէ խնդիր, որևէ առիթ չեն փնտրել սահմանափակելու մեզ համար կենսական անհրաժեշտություն ունեցող իրենց գործունեությունը: Երբեք որևէ խնդիր չեն ունեցել որևէ իշխանության հետ: Սա չափազանց կարևոր հանգամանք է», - նշել է ՀՀ նախագահը:
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունն անշահախնդիր բարեգործ է և հենց այդ մոտեցմամբ է իրականացնում Հայաստանի և հայության զարգացման ծրագրերը: Նախագահը մաղթել է ՀԲԸՄ-ին՝ նվիրատուների առատություն և առատաձեռնություն, անդամների ստվարություն: Հանրապետության Նախագահը ցանկություն է հայտնել, որ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը հավերժ պահանջված լինի և մշտապես կարողանա կատարել իր առաքելությունը:
Նախագահ Սարգսյանը խոսել է նաև Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունից ակնկալիքների մասին, նշելով, որ իր ցանկությունն է, որպեսզի Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը շատ ավելի հայաստանակենտրոն դառնա, ինչից կշահեն և՛ Բարեգործական ընդհանուր միությունը, և՛ նրա բոլոր շահառուները: ՀՀ Նախագահը ցանկություն է հայտնել նաև, որպեսզի Միությունն իր միջոցների մի հիմնական մասը պահի կայուն ֆինանսական համակարգ ունեցող Հայաստանում` դրանով ավելի շատ շահ ստանալով և այդպիսով ավելացնելով բարեգործության ծավալները: «Ցանկանում եմ, որպեսզի բոլորիս ձգտումները լինեն համահունչ: Ցանկանում եմ, որ աշխատանքից ազատ ժամերին մենք վիճենք զարգացման ճանապարհների մասին: Ցանկանում եմ, որպեսզի բոլորս համարենք, որ անկախ նրանից՝ մենք Նախագահ ենք, թե այլ պաշտոնյա, մենք գործարար ենք, թե նվիրատու, բոլորս համարենք, որ դա մեր ծառայությունն է, մեր շնորհակալությունն ու երախտագիտությունն է մեր ժողովրդին, որ մեզ ծնել է», - ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը և մաղթել Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը մեծ շուքով տոնել 200-ամյակը և հետագա հոբելյանները:

Серж Саргсян: Армянский всеобщий благотворительный союз – бескорыстный благотворитель
Президент Серж Саргсян заявил о бескорыстной благотворительности и призвал AGBU часть средств вложить в финансовую систему Армении
Президент Армении Серж Саргсян вечером 4 декабря в зале «Тигран Мец» гостиницы «Армения-Мариотт» принял участие в гала-ужине, организованном по случаю 110-летия Армянского всеобщего благотворительного союза (Armenian General Benevolent Union, AGBU). Президент Республики выступил с речью и адресовал слова поздравления членам AGBU и всем участникам мероприятия.
«Начав деятельность в начале прошлого года, Армянский всеобщий благотворительный союз своими 150 местными организациями 110 лет выполнял, и я уверен, продолжит выполнять незаменимую деятельность. Если я сейчас начну перечислять все те программы, осуществлённые в ходе этой деятельности, то почти ничего не скажу. Слово "незаменимый", думаю, – очень верная характеристика той деятельности, которую группа людей смогла осуществить своевременно, сумела найти тот правильный путь, которым внесла большой вклад как в дело сохранения армянства, так и в существование независимой Армении, вообще армянского народа.
Чем отличается Всеобщий благотворительный союз от всех остальных структур? По-моему, в первую очередь, эти люди, будь то представители центральной администрации, или просто члены-благотворители, никогда никаких ожиданий не имели и двигались, шли вперёд по очень простым канонам благотворительности: никогда не ожидали, что кто-нибудь должен им выразить благодарность за благотворительность и никогда не держали мысли посредством своей благотворительности удовлетворить какие-то личные устремления. Они никогда не искали какой-либо проблемы, какого-либо повода, чтобы ограничить имеющую для нас жизненную необходимость свою деятельность. Никогда не имели никакой проблемы ни с какой властью. Это чрезвычайно важное обстоятельство», - отметил в своей речи президент РА.
Серж Саргсян подчеркнул, что AGBU – бескорыстный благотворитель и именно с таким подходом осуществляет программы развития Армении и армянства. Президент пожелал AGBU обилия и щедрости дарителей, многочисленности членов. Он выразил пожелание, чтобы Армянский всеобщий благотворительный союз был вечно востребован и всегда мог выполнять свою миссию.
Президент С.Саргсян говорил также об ожиданиях от Армянского всеобщего благотворительного союза, отметив, что его пожелание заключается в том, чтобы AGBU стал гораздо более армяноцентричным, от чего выиграют и организация, и все его бенефициары. Президент РА выразил желание, чтобы Союз одну основную часть своих средств хранил в имеющей стабильную финансовую систему Армении, таким образом получая больше выгоды и этим увеличивая масштабы благотворительности.
«Желаю, чтобы устремления всех нас были созвучны. Желаю, чтобы в свободное от работы время мы спорили о путях развития. Желаю, чтобы все мы считали, что независимо от того, мы президент, или занимаем другую должность, мы предприниматели, или дарители, все считали, что это наша служба и наша благодарность и признательность нашему народу, который нас родил», - сказал президент Серж Саргсян и пожелал AGBU отпраздновать с большим торжеством 200-летие и следующие юбилеи.