Քերրի. Հալեպի ազատագրումը վերջ չի դնի սիրիական պատերազմին
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին հայտարարել է, որ Հալեպի զավթումը Սիրիայի կառավարական ուժերի կողմից վերջ չի դնի երկրում պատերազմին։ Այս մասին նա հայտարարել է՝ ելույթ ունենալով Բեռլինում «Գերմանիայի առաջ ծառայությունների համար» իրեն բարձրագույն պարգևի հանձնման արարողության ժամանակ, փոխանցում է Gazeta.ru-ն:
«Բոլորն ասում են, որ Սիրիայում ռազմական լուծում չկա, և դա այդպես է։ Նույնիսկ եթե Հալեպը «ընկնի», դա վերջ չի դնի պատերազմին։ Եվ վերջին հաշվով Ռուսաստանը, Ասադը, իրանցիներն ու այլք ստիպված կլինեն հասկանալ, որ այստեղ նաև գոյություն ունեն ֆանատիկ և այլ շարժումներ ու շահեր, որոնք անհրաժեշտ կլինի լուծել հակամարտության ավարտի համար»,-հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։
Քերրին հավելել է, որ ԱՄՆ-ը, անշուշտ, ձգտում է Սիրիայում պատերազմի ավարտի, քանի որ գիտակցում է, որ չկա ռազմական լուծում, և որ Հալեպի ու սիրիական այլ շրջանների սոսկալի արդյունահեղության արձագանքները զգացվելու են տասնամյակներ շարունակ։

Керри: Захват Алеппо не положит конец войне в Сирии
Госсекретарь США Джон Керри заявил, что захват Алеппо правительственными силами Сирии не положит конец войне в стране. Об этом рассказал, выступая на церемонии вручения ему высшей награды «За заслуги перед ФРГ» в Берлине, передает Gazeta.ru.
«Все говорят, что нет военного решения в Сирии, и это так. Даже если Алеппо падет, это не положит конца войне. И в конечном счете России, [президенту Сирии Башару] Асаду, иранцам и другим придется понять, что здесь также существуют фанатические и другие движения и интересы, которые необходимо будет решить для окончания конфликта», — заявил госсекретарь США.
Керии добавил, что США, безусловно, стремятся к завершению войны в Сирии, потому что понимают, «что здесь нет военного решения и что отголоски ужасного кровопролития в Алеппо и других сирийских районах будут ощущаться десятилетиями».