Պոլիկլինիկայում ընտանեկան բժշկի աշխատավարձը ամսական մոտավորապես 150-166 հազար դրամ է. Լևոն Ալթունյան
06/12/2016 17:57
Պոլիկլիկաներում ընտանեկան բժիշկների ստացած 50-60 հազար աշխատավարձերի մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը:
«Պոլիկլինկայում ընտանեկան բժիշկը ստանում է ամսական մոտավորապես 150-166 հազար դրամ», - ասաց ՀՀ Առողջապահության նախարար Լևոն Ալթունյանը՝ պատասխանելով ֆեյսբուքյան օգտատերի հարցին «Ազատություն» TV-ի ուղիղ եթերում:
Նա նաև պատմեց, որ շատ ընտանեկան բժիշկների առաջարկվել էր Վարդանանց բժշկական կենտրոնում աշխատել բարձր աշտավարձով, ինչը վերջիններս մերժել են:
«Երբ 3-4 տարի առաջ բացվեց Վարդանանց բժշկական կենտրոնը, մենք լավ ընտանեկան բժիշկներին առաջարկեցին մեզ մոտ աշխատել՝ 250-300 հազար դրամ աշխատավարձով, ուղղակի պոլիկլինիկայի ժամերի հետ համեմատած (9-13ը), մեզ մոտ պետք է աշխատեին 9-15:00-ն: Պատկերացրեք՝ ցանկացողներ չեղան», - նշեց Լ. Ալթունյանը:

Левон Алтунян: Зарплата семейных врачей в поликлиниках составляет примерно 150-166 тысяч драмов
Сведения о том, что зарплата семейных врачей в поликлиниках составляет 50-60 тысяч драмов, – не соответствуют действительности.
«В поликлиниках семейные врачи получают в месяц примерно 150-166 тысяч драмов», - сказал министр здравоохранения Армении Левон Алтунян, отвечая на вопрос пользователя Facebook в прямом эфире Радио Азатутюн.
Он также рассказал, что многим семейным врачам предлагал работать в медицинском центре «Вардананц» за высокую зарплату, но они отказались.
«Когда 3-4 года назад был открыт медицинский центр Вардананц, мы предложили хорошим семейным врачам работать у нас за зарплату в размере 250-300 тысяч драмов, просто по сравнению с рабочими часами в поликлинике (с 9-ти до 13-ти), у нас нужно работать с 9-ти до 15:00. Представьте, что желающих не оказалось», - отметил Левон Алтунян.